×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zbadają czy zwierzęta nie są pojone wodą z antybiotykami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia05 lutego 2014 08:58

Za kilka dni służby weterynaryjne rozpoczną w całej Polsce kontrole wody, którą poi się zwierzęta hodowlane. Sprawdzą, czy nie ma w niej antybiotyków - poinformował PAP wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Jarosław Naze.

Zbadają czy zwierzęta nie są pojone wodą z antybiotykami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Do badań laboratoryjnych ma trafić w sumie kilka tysięcy próbek wody, którą hodowcy poją drób i trzodę chlewną.

Jak zaznaczył Naze, lekarze weterynarii będą sprawdzali, czy hodowcy nie podają antybiotyków zdrowym zwierzętom, jako środka zapobiegającego wystąpieniu ewentualnej choroby.

Wyjaśnił, że w przypadku chorób drobiu lub świń, hodowcy mogą podawać leki w wodzie i w paszach. Takie zalecenia muszą być jednak zapisane w dokumentacji znajdującej się w gospodarstwie oraz u weterynarza, który leczy zwierzęta.

Inspekcja chce by kontrole pomogły wychwycić nielegalny handel produktami leczniczymi dla zwierząt - szczególne tzw. substancjami czynnymi, czyli surowcami farmaceutycznymi.

Zastępca głównego lekarza weterynarii podkreślił, że zbyt częste podawanie antybiotyków powoduje, że wiele bakterii uodparnia się na nie i leczenie chorób zarówno u zwierząt jak i ludzi,  jest coraz trudniejsze. Ocenił, że jest to poważny problem.

Dlatego - jak powiedział - kary za nielegalne stosowanie antybiotyków  będą równie dotkliwe, jak przy dodawaniu do pasz mączek mięsno-kostnych - karą będzie zabicie i utylizacja całego stada.

Eksperci zwracają uwagę, że podawanie antybiotyków zwierzętom stymuluje rozwój groźnych i szczególnie odpornych superbakterii. Z wyliczeń WHO wynika, że z powodu infekcji bakteriami odpornymi na antybiotyki w UE co roku umiera 25 tys. ludzi.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze