Zaświadczenia od lekarzy POZ - część żądań jest irracjonalna

Autor: federacjapz.pl/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2016 21:42

Wypisywanie niepotrzebnych, nieraz irracjonalnych zaświadczeń nie tylko zabiera lekarzowi czas, przeznaczony na pacjenta, ale też rodzi konsekwencje prawne - przypomina Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Cześci biurokratycznych żądań lekarze POZ nie powinni lub wręcz nie mogą spełniać. Fot. archiwum RZ

Joanna Szeląg, specjalista medycyny rodzinnej, poprowadzi warsztat na temat zaświadczeń, po które do lekarzy POZ przychodzą pacjenci.

Jak tłumaczy Joanna Szeląg, specjalista medycyny rodzinnej, są dziesiątki, jeśli nie setki, zaświadczeń po które przychodzą do lekarzy POZ pacjenci.

- Tylko część próśb wynika z obowiązującego prawa, reszta to nieuzasadnione żadnymi przepisami żądania różnych instytucji. Jeden z bardziej kuriozalnych przykładów to prośba o zaświadczenie do przedszkola, że ...dziecko może kucać.

Jak pracować, by nie utonąć w stosach papierów - to jeden z celów warsztatu, jaki podczas Kongresu Medycyny Rodzinnej w Kielcach (2-5 czerwca) poprowadzi Joanna Szeląg. Podczas warsztatu będzie się można dowiedzieć, jakich biurokratycznych żądań lekarze POZ nie powinni lub wręcz nie mogą spełniać.

Ten właśnie aspekt podkreśla Joanna Szeląg, ponieważ lekarze zbyt często ulegają presji pacjentów i dla „świętego spokoju” wydają zaświadczenia, nie zastanawiając się nad tym, że w ten sposób biorą też na siebie odpowiedzialność.

Więcej: www.federacjapz.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum