Zapobieganie udarom mózgu - głosuj na polski projekt

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2011 16:25

Ruszyło internetowe głosowanie na projekty zgłoszone do międzynarodowego konkursu dotyczącego prewencji udarów mózgu u osób z migotaniem przedsionków.

Zapobieganie udarom mózgu - głosuj na polski projekt
Wśród prac biorących udział w konkursie „1 Mission 1 Million – Getting to the Heart of Stroke” znalazł się projekt z Polski.

O możliwości oddawania głosów na stronie kampanii (www.heartofstroke.com) poinformowała na konferencji prasowej w Madrycie Eve Knight, przewodnicząca organizacji AntiCoagulation Europe, która zasiada w gronie recenzentów oceniających projekty. Głosowanie potrwa do 22 czerwca.

– Chcemy poprzez tę kampanię zwiększyć społeczną świadomość na temat migotania przedsionków i związanego z nim ryzyka udaru mózgu. Chcemy też uświadomić ludziom, że dzięki wczesnemu wykrywaniu tej arytmii serca oraz odpowiedniej terapii wielu udarom mózgu można by zapobiec – powiedziała Knight.

Organizatorzy kampanii liczą, że dzięki niej uda się zapobiec aż 1 milionowi udarów związanych z migotaniem przedsionków. Narzędziem, które pomoże w realizacji tego celu mają być projekty edukacyjne, które zgłoszono do konkursu.

Na 184 projekty, które spłynęły z 36 krajów całego świata, jeden pochodził z Polski. Fundacja Udaru Mózgu zaproponowała pomysł na kampanię edukacyjną, która ma zwiększyć świadomość społeczną na temat czynników ryzyka udaru mózgu, możliwościach zapobiegania mu, a także jego objawach i konieczności natychmiastowego wezwania pogotowia, gdy wystąpią. Hasło kampanii będzie brzmieć „Poznałem. Zastosowałem. Żyję”.

Zwycięskie projekty zostaną wyłonione na podstawie głosowania internautów i opinii grona ekspertów, w którym zasiadają specjaliści w dziedzinie kardiologii oraz przedstawiciele organizacji pacjentów. Do podziału czeka 1 mln euro. Cztery projekty otrzymają na realizację po 100 tys. euro, osiem - po 50 tys., a 20 projektów – po 10 tys.

Zgodnie z szacunkami ekspertów, na świecie aż 3 mln udarów rocznie ma związek z migotaniem przedsionków. Zdaniem prof. Ariela Cohena, szefa oddziału kardiologii w Sainte-Antoine Hospital w Paryżu, wielu z nich można by uniknąć, dzięki wczesnej diagnostyce tej arytmii i stosowaniu leków przeciwzakrzepowych, które zmniejszają ryzyko udaru o dwie trzecie.

Dlatego organizatorzy kampanii chcą popularyzować wiedzę o migotaniu przedsionków i towarzyszącym mu ryzyku udarów nie tylko w społeczeństwie, ale też wśród lekarzy pierwszego kontaktu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum