Zanika różnica w średniej długości życia płci

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2009 10:18

Jeśli panowie dalej będą poprawiać jakość swojego stylu życia - dziś o niebo zdrowszego niż w poprzednich dekadach - a obecny poziom zdrowia kobiet nie zmieni się w sposób znaczący, to w ciągu dwu pokoleń mężczyźni będą żyli tak długo, jak kobiety.

Moment wyrównania wieku nastąpi około roku 2035. Tak  wynika z danych statystycznych ogłoszonych przez amerykańskie Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC). W latach 30. tego stulecia ludzie Zachodu bez względu na płeć będą mogli oczekiwać, że dożyją późnej osiemdziesiątki - podaje dziennik Polska.

Do tej pory mężczyźni umierali średnio wcześniej od kobiet. Przyczyniały się do tego wojny oraz niezdrowe i niebezpieczne, typowo męskie zawody, jak praca w kopalni czy rybołówstwo dalekomorskie. Swoją rolę odegrała też kultura macho, wedle której mężczyznom po prostu nie wypada chorować. W efekcie panowie unikali opieki medycznej.

Od lat 40. XX wieku przeciętny czas życia kobiety wydłużał się co roku o 2,5 miesiąca w stosunku do średniej dla mężczyzn. Najnowszy przegląd CDC wskazuje jednak, że różnica pomiędzy długością życia kobiet i mężczyzn szybko się teraz kurczy. - Chłopcy urodzeni w 2006 r. mogą żyć 3,6 roku dłużej niż urodzeni w 1990 r. Dla dziewcząt ten dodatkowy okres wynosi tylko 1,9 roku - piszą autorzy raportu. Obecnie długość życia mężczyzny wynosi 75,1 roku, a kobiety - 80,9 roku.

- O ile nie dojdzie do radykalnej zmiany, w rodzaju wojny światowej czy epidemii, to punkt zbieżności nastąpi za około 25 lat. Skorzystają na tym synowie osób, które urodziły się ostatnich kilku latach - mówi pracownik CDC, zaznaczając, że ta tendencja dotyczy tylko bogatych, zachodnich społeczeństw. Urodzone w 2004 r. bliźniaki aktorki Julii Roberts mogą żyć 50 lat dłużej niż bliźniaki, które tego samego dnia przyszły na świat w afrykańskim Suazi, gdzie obecnie średnia długość życia to zaledwie około 30 lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum