Zanieczyszczony staw śmierdzi, ale czy truje?

Autor: katowice.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2014 09:18

Od początku wiosny trwa rekultywacja stawu Kalina w Świętochłowicach (Śląskie). Mieszkańcy okolicy czują się też coraz gorzej. Poprosili Centrum Onkologii w Gliwicach o sprawdzenie, czy w powietrzu są szkodliwe substancje.

Zanieczyszczony fenolem zbiornik bardzo śmierdzi. Staw zatruły chorzowskie Zakłady Chemiczne "Hajduki". W pobliżu usypano hałdę odpadów produkcyjnych. Spływające z niej wody skaziły Kalinę. Na dnie zalega gruba warstwa chemicznych osadów.

W marcu miasto zaczęło oczyszczać zbiornik. Do końca lipca przyszłego roku Świętochłowice muszą usunąć i unieszkodliwić ponad 20 tys. ton odpadów zalegających na dnie.

Krzysztof Maciejczyk, rzecznik Urzędu Miasta w Świętochłowicach, zapewnia, że stężenie fenoli jest na bieżąco monitorowane i nie odnotowano przekroczenia dopuszczalnych wartości. Jego zdaniem na razie nie ma podstaw do nawiązywania współpracy z Centrum Onkologii. Badania prowadzi Zakład Szkodliwości Chemicznych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

Więcej: http://katowice.gazeta.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum