×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie: normy przekraczane coraz bardziej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia04 listopada 2015 11:48

We wtorek (3 listopada) w Krakowie średnie dobowe stężenie szkodliwych pyłów PM10 w powietrzu przekroczyło drugi stopień zagrożenia.

Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie: normy przekraczane coraz bardziej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ich stężenie przekraczało w ciągu dnia nawet 300 mikrogramów na metr sześcienny, przy normie bezpiecznej dla człowieka - 50 mikrogramów.  W dwóch krakowskich punktach przekroczony został drugi stopień zagrożenia. Od 2013 r. jest on ogłaszany, gdy średnie stężenie pyłów z 24 godzin przekroczy 200 mikrogramów na metr sześcienny. Przy 300 mikrogramach jest ogłaszany stan alarmowy - informuje Gazeta Wyborcza.

Tak wysokie stężenia i przekroczenie drugiego poziomu zagrożenia zobowiązuje działające przy wojewodzie Centrum Zarządzania Kryzysowego do informowania dyrektorów placówek oświatowych i opiekuńczych o konieczności ograniczenia wychodzenia na zewnątrz oraz dyrektorów szpitali i przychodni o możliwości pojawienia się większej liczby pacjentów z dolegliwościami astmatycznymi i układu krążenia. Nic takiego się jednak nie stało.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Jan Brodowski, rzecznik wojewody, pytany o wprowadzenie drugiego stopnia zagrożenia, stwierdził, że nie ma informacji, świadczącej o tym, aby sytuacja była dramatyczna.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze