PAP/Rynek Zdrowia | 13-02-2021 15:39

Zakopane przeżywa najazd turystów, GIS kontroluje przestrzegania przepisów

Organy inspekcji sanitarnej prowadzą kontrole dot. przestrzegania przepisów przeciwepidemicznych w związku z poluzowaniem od piątku obostrzeń - przekazał PAP rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Fot. Barney Moss:Flickr CC BY 2.0

- Inspekcja prowadzi kontrole. Myślę, że dane za weekend będą w poniedziałek - przekazał w sobotę (13 lutego) PAP Bondar, pytany o to, czy prowadzone są kontrole w związku z m.in. stoków i hoteli w związku z poluzowaniem od piątku obostrzeń.

Od piątku obowiązują nowe przepisy rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie przedłuża większość wprowadzonych wcześniej ograniczeń do 28 lutego.

Jedną z ważniejszych zmian rozporządzenia jest dopuszczenie do 28 lutego prowadzenia usług hotelarskich. Oznacza to, że od piątku dla gości, w reżimie sanitarnym, udostępniono nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w hotelach, pensjonatach i motelach. Dopuszczalne są także usługi hotelarskie - "krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych".

Ponadto, od piątku działać mogą także m.in. stoki narciarskie, baseny, sauny, salony masażu, solaria i salony odchudzające.

Jak przekazał PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek, Zakopane przeżywa potężny najazd turystów.

- Noc z piątku na sobotę dla zakopiańskich policjantów była bardzo ciężka. Mieliśmy mnóstwo interwencji związanych z najazdem turystów. Zaangażowane były wszystkie patrole. Minionej nocy w Zakopanem było bardzo dużo nietrzeźwych osób, a niektórych trzeba było zbierać wprost z ulicy, żeby nie zamarzli. W ciągu doby wylegitymowaliśmy 156 osób i podjęliśmy 60 interwencji. Zatrzymana została jedną osoba z narkotykami" - relacjonował rzecznik.

Najazd turystów na Zakopane jest związane z poluzowaniem obostrzeń. Dodatkowo na ten weekend nałożyły się walentynki i konkurs skoków na Wielkiej Krokwi.

Znaczny ruch panował w sobotnie przedpołudnie także na stokach narciarskich w Wiśle (Śląskie).

Aneta Oksiuta