Zakończył się festiwal "Ślimakowe Rytmy"

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2016 19:45

Uroczystym koncertem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe Rytmy".

Zakończył się festiwal "Ślimakowe Rytmy"
Fot. mat.prasowe

Uniwersytet odwiedziło z tej okazji blisko 700 gości. Organizatorem festiwalu było Światowe Centrum Słuchu Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przy wsparciu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Instytutu Narządu Zmysłów.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” odbywał się w jubileuszowym dla zespołu Instytutu roku. 25 lat temu prof. Henryk Skarżyński rozpoczął realizację programu leczenia głuchoty w Polsce, a 20 lat temu został powołany Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Stworzona przez prof. Skarżyńskiego metoda leczenia częściowej głuchoty jest doceniana na świecie i nosi nazwę "polskiej szkoły otochirurgii".

Festiwal "Ślimakowe Rytmy" to autorski projekt prof. Henryka Skarżyńskiego, który w 1992 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. To również pomysł na pokazanie szerokiej publiczności talentów muzycznych osób przywróconych do świata muzyki dzięki postępowi w nauce i medycynie.

W 2016 r. do organizatorów festiwalu wpłynęło ok. 150 zgłoszeń z całego świata. Do Polski przyjechało 30 uczestników z kilkunastu krajów, m.in. z Ekwadoru, Chin, Kazachstanu, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch oraz Hiszpanii. Wszyscy uczestnicy są użytkownikami implantów słuchowych, dzięki którym śpiewają i grają. Wśród tegorocznych uczestników byli muzycy, którzy zagrali na nietypowych instrumentach, m.in. na ghuzengu, lutni, cytrze oraz kazachskim tradycyjnym instrumencie.

Podczas przesłuchań  jury wybrało 10 osób, które wystąpiły na Koncercie Galowym 13 lipca. Polskę reprezentowała 14-letnia Daria Władzińska (na zdjęciu) grająca na skrzypcach. Koncert Galowy Festiwalu odbył się z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą prof. Krzesimira Dębskiego oraz Chóru Politechniki Warszawskiej.

Oprócz laureatów podczas koncertu wystąpili zaproszeni artyści - goście, którzy również mieli problemy ze słuchem. Wystąpili m.in. Jan Bukowski - uczeń szkoły muzycznej z pięknym barytonowym głosem, który miał problemy ze słuchem i został zoperowany w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, Olivier Palmer - młody mężczyzna o nietypowym głosie, który urodził się niesłyszący, Johanna Pätzold - śpiewaczka operowa, która ma również wszczepiony implant ślimakowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum