Zakaz kąpieli w wielkopolskich akwenach

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2009 18:22

W Wolsztynie, woj. wielkopolskie, utrzymany został zakaz kąpieli. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wolsztynie zdecydowała się zlecić dodatkowe badania wody.

Zakaz kąpieli w wielkopolskich akwenach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trzeciego sierpnia br. pobrano do badania pierwsze próbki wody. Okazało się, że w kąpieliskach w Wolsztynie oraz w Karpicku przekroczone zostały dopuszczalne stężenia bakterii grupy coli.

Bakterie te mogą powodować stany chorobowe przewodu pokarmowego, infekcje skóry i błon śluzowych, szczególnie u osób wrażliwych i z obniżoną odpornością.

Zgodnie z harmonogramem, próbki pobierane są co dwa tygodnie. Jednak ze względu na okres wakacyjny i dużą liczbę plażowiczów, stacja epidemiologiczna zdecydowała o dodatkowych badaniach.

- Już czterokrotnie pobraliśmy próbki wody ze wspomnianych kąpielisk, które, niestety, potwierdziły niekorzystny wynik - informuje Lidia Kwinto, asystent do spraw epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wolsztynie.

Pomimo zakazu na kąpieliskach dyżurują ratownicy, którzy pilnują, by nikt nie wchodził do wody, i udzielają dodatkowych informacji plażowiczom. W trzech pozostałych miejscach nadzorowanych przez PSSE na terenie powiatu wolsztyńskiego - w Obrze, Wieleniu - Osłoninie i Wąchabnie - woda jest czysta i można się kapać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum