PAP/Rynek Zdrowia | 07-01-2017 20:51

Zaczynają zamarzać mazurskie jeziora, ratownicy: lód niebezpieczny

Wielkie Jeziora Mazurskie zaczynają zamarzać - poinformowali w sobotę (7 stycznia) ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) i zaapelowali o powstrzymanie się od wchodzenia na lód, który jest na to jeszcze za cienki.

Ratownicy: lód niebezpieczny. FOT. Sarah Horrigan/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

"Aby można było bezpiecznie korzystać z zamarzniętego jeziora potrzeba kilku dni srogiego mrozu" - napisali w komunikacie ratownicy MOPR i zaapelowali, by ludzie nie wchodzili jeszcze na zamarznięte tafle.

Przypomnieli też zasady bezpiecznego poruszania się po zamarzniętych jeziorach, do których należy m.in. konieczność posiadania kolców asekuracyjnych, czy co pewien czas kontrolne uderzanie o lód i w razie usłyszenia trzasku - wycofanie się powoli tą samą drogą. Ratownicy radzą też, by na lód zawsze wchodzić w towarzystwie kogoś innego, kto będzie przebywał w zasięgu wzroku i chodzić po tafli wyłączenie wtedy, gdy temperatura jest ujemna.

Mniejsze jeziora i stawy na Mazurach są już zamarznięte od kilku dni. Także w tych miejscach, przypominają ratownicy, należy być ostrożnym przy wchodzeniu na lód.