Zachodniopomorskie: zakaz kąpieli w jeziorze Lipowo - zakwitły sinice

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2011 16:39

Sanepid wprowadził zakaz kąpieli w jeziorze Lipowo w Dębnie, ponieważ w akwenie zakwitły sinice. Wolne od nich są wszystkie kąpieliska nad Bałtykiem na Pomorzu Zachodnim - poinformowała w środę (3 sierpnia) Renata Opiela, rzeczniczka wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Szczecinie.

Zachodniopomorskie: zakaz kąpieli w jeziorze Lipowo - zakwitły sinice
Sinic nie stwierdzono również nad Zalewem Szczecińskim. Sytuacja jednak jest stale monitorowana - dodała Renata Opiela. Ekolodzy z WWF Polska zaalarmowali w środę, że w rejonie Zalewu Szczecińskiego zaobserwowano duży zakwit sinic. Sanepid nie potwierdza tych informacji.

Sinice mogą pojawić się w przybrzeżnych wodach równie nagle, jak zniknąć: wystarczy silniejszy wiatr, który powieje w odpowiednim kierunku. Przebywanie w wodzie zajętej sinicami może powodować podrażnienia skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego. Nie należy korzystać z wody, jeśli jest ona mętna i ma zmienioną barwę i zapach.

Sinice zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. Do zakwitu sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum