Zachodniopomorskie: przez upały pracownicy pogotowia mają więcej pracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2019 12:47

Przez panujące na Pomorzu Zachodnim upały pracownicy pogotowia ratunkowego od kilku dni mają więcej pracy. Zdarzają się zasłabnięcia i zawroty głowy, ale część wezwań jest niezasadnych. Pogotowie apeluje, żeby przed wezwaniem karetki sprawdzić stan poszkodowanego.

Zachodniopomorskie: przez upały pracownicy pogotowia mają więcej pracy
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dyspozytorzy, odkąd na zewnątrz zrobiło się gorąco, otrzymują więcej zgłoszeń dotyczących zasłabnięć, zawrotów głowy, omdleń i wahań ciśnienia - poinformowała w środę (5 czerwca) rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Paulina Targaszewska.

Średnio w ciągu doby dyspozytorzy odbierają około 800 telefonów ze zgłoszeniami z całego województwa; od niedzieli w ciągu doby tych zgłoszeń jest więcej o blisko 100 - wynika z informacji pogotowia.

Wraz z nadejściem upałów zwiększyła się też liczba niezasadnych wezwań. - Wiele osób dzwoni pod numer alarmowy z informacją o tym, że widzą osobę leżącą na trawniku lub przy drodze i proszą o natychmiastowe wysłanie karetki - podała Targaszewska. Kiedy dyspozytor prosił, aby najpierw podeszli do osoby, sprawdzili czy oddycha, czy jest przytomna, zgłaszający odmawiali.

- Wzywający tłumaczą się, że widzieli taką osobę z jadącego tramwaju, kiedy prowadzili samochód bądź widzą leżącą osobę z okna mieszkania i nie wyjdą na zewnątrz - wylicza Targaszewska. Jak dodaje, w większości przypadków po wysłaniu na miejsce ratowników okazywało się, że poszkodowany odpoczywa, opala się, nie potrzebuje pomocy, jest pod wpływem alkoholu lub oddalił się z miejsca wezwania.

Pogotowie apeluje, aby przed wezwaniem pogotowia upewnić się, czy osoba do której wzywany jest zespół ratownictwa medycznego, na pewno potrzebuje pomocy. - Sprawdźmy, czy taka osoba oddycha, czy reaguje na nasze pytania, czy jest ranna. Jeśli tego nie zrobimy, możemy doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie zespoły ratownictwa medycznego będą zajęte takimi niezasadnymi wezwaniami, a osoba naprawdę potrzebująca pomocy będzie musiała na nią czekać - podkreśla Targaszewska.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum