Zachodniopomorskie: kolejne zakazy kąpieli, a za rok - profil wody

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2010 16:16

Kolejne dwa zakazy kąpieli - w jeziorach Marszewo i Wicko - wprowadził we wtorek (24 sierpnia) sanepid w województwie zachodniopomorskim.

Zakazy obowiązują obecnie w pięciu kąpieliskach śródlądowych w Zachodniopomorskiem. Nie wolno kąpać się w jeziorze Marszewo w miejscowości Marszewo i w jeziorze Wicko w miejscowości Łącko. Tam inspektorzy sanitarni stwierdzili bakterie z grupy coli oraz enterokoki kałowe.

Nadal obowiązuje zakaz kąpieli w Zalewie Szczecińskim w miejscowości Wolin ze względu na obecność w wodzie bakterii z grupy coli oraz enterokoków, w jeziorach Miedwie w miejscowości Zieleniewo-Morzyczyn i Ińsko w miejscowości Ińsko – tam występują bakterie salmonelli.

Jak poinformowała we wtorek (24 sierpnia) rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Renata Opiela, resort środowiska planuje wprowadzenie od przyszłego roku dla kąpielisk obowiązku przygotowywania tzw. profilu wody. Ma on być opracowywany przez organizatorów kąpieliska. Będzie zawierał m.in. informacje o jakości wody, technicznym i higienicznym stanie całego kąpieliska. To efekt dostosowywania polskiego prawa do unijnego.

– Dzięki temu każdy amator kąpieli będzie mógł wcześniej upewnić się, że nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia lub życia. Dowie się też np. na jakiej wysokości nad poziomem morza znajduje się kąpielisko, jaką zlewnię ma rzeka, na której jest zlokalizowane, czy w okolicy jest dużo ptaków, czy są lasy – wyjaśnia Opiela.

Dokładny opis jakości wody będzie uwzględniać także sprawdzenie i ocenę przyczyn zanieczyszczeń, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kąpiących się. Trzeba będzie odpowiedzieć na pytania, czy woda zawiera zanieczyszczenia z oczyszczalni ścieków komunalnych czy przemysłowych, czy wód deszczowych z systemu kanalizacji, spływy powierzchniowe z pól uprawnych czy zanieczyszczenia ze statków lub łodzi. Dokładnie sprawdzone będą także zakwity, m.in. glonów i fitoplanktonu, odpowiedzialnych za potencjalne zagrożenie zdrowia dzieci oraz alergie u dorosłych.

Profil wody sporządzać będzie organizator kąpieliska, zazwyczaj władze samorządowe, na podstawie danych uzyskanych m.in. od organów Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Dane, które dotąd były rozproszone w kilku miejscach, teraz zostaną zebrane i podsumowane dla każdego kąpieliska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum