Zachodniopomorskie: dentobus ruszy w trasę, aby bezpłatnie leczyć zęby dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2018 17:03

Bezpłatne badania, leczenie i profilaktyka dentystyczna dzieci i młodzieży od poniedziałku (21 maja) będą się odbywały w mobilnym gabinecie stomatologicznym. Dentobus ma docierać do mniejszych miejscowości województwa zachodniopomorskiego.

Zachodniopomorskie: dentobus ruszy w trasę, aby bezpłatnie leczyć zęby dzieci
Fot. archiwum

- Stomatolodzy alarmują, że około 90 proc. dzieci ma problemy z próchnicą. Dentobus zajmie się rozwiązywaniem tych problemów tam, gdzie jest utrudniony dostęp do stomatologów - powiedział w środę (16 maja) dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, przekazując klucze do samochodu świadczeniodawcy, który wygrał konkurs zachodniopomorskiego NFZ.

- Postaramy się, żeby dzieci chętnie przychodziły i brały udział zarówno w przeglądach stomatologicznych, w profilaktyce, jak i w leczeniu - powiedziała stomatolog Oksana Sobstyl. Dodała, że celem jest przede wszystkim zachęcenie dzieci, aby korzystały z opieki stomatologicznej profilaktycznie.

- Zaczynamy od wizyty adaptacyjnej, która nie będzie się kojarzyła od razu z leczeniem, a dzięki temu, że mamy nowoczesne sprzęty, nowoczesne metody znieczuleń, leczenie nie powinno się już kojarzyć z bólem - zaznaczyła Sobstyl.

Mobilny gabinet dentystyczny jest wyposażony jak gabinet zabiegowy. Ma m.in. specjalistyczny, sterowany elektronicznie fotel dentystyczny, lampę polimeryzacyjną LED, skaler, piaskarkę, zestaw punktowego RTG i niezbędne narzędzia stomatologiczne.

Specjalistyczny samochód kosztował ponad 1,2 mln zł, a dodatkowe wyposażenie prawie 300 tys. Został kupiony z funduszy Ministerstwa Zdrowia.

Pierwsze miejscowości, do których w poniedziałek dotrze Dentobus, to Jesionowo i Kłodzino w gminie Przelewice.

Harmonogram wizyt mobilnego gabinetu zostanie zamieszczony na stronie internetowej zachodniopomorskiego NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum