×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zabrze: wyburzanie szpitala

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia28 marca 2014 13:43

W czwartek (27 marca) wysadzono drugie skrzydło Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu, zwanego szpitalem Religii. Żelbetowy blok łóżkowy wysoki na ok. 40 metrów został wyburzony przy użyciu 25 kilogramów dynamitu.

Zabrze: wyburzanie szpitala
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 6 lutego trwa rozbiórka Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu. W czwartek wysadzono drugie z czterech skrzydeł głównego budynku. 

Rozbiórki na zlecenie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest właścicielem niedokończonego szpitala, podjęło się przedsiębiorstwo Miazga. Główny budynek, 12-piętrowy moloch zbudowany na planie krzyża, jest wyburzany zarówno metodą strzałową, jak i mechaniczną

Najpierw jedno ze skrzydeł jest przecinane w pionie diamentowymi piłami, a następnie "podcinane" materiałami wybuchowymi. Na powalenie jednego takiego bloku wystarcza ok. 25 kg dynamitu. Następnie blok jest rozkruszany, a uzyskane kruszywo posłuży do innych prac budowlanych. 

Jeśli chodzi o główny budynek Szpitala Religi, to do wyburzenia zostały jeszcze dwa segmenty. Jedno ze skrzydeł jest rozbierane koparkami z nożycami kruszącymi.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum