Zabrze: w Dniu Babci uczniowie czytają książki seniorom - pacjentom szpitala

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2020 07:56

Wielkie czytanie w Zabrzańskim Centrum Opieki Długoterminowej (ZCOD) to już tradycja. Uczniowie zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu co roku odwiedzają mieszkańców zabrzańskiej placówki, by w Dzień Babci spędzić z nimi kilka godzin przy lekturze, rozmowie i świątecznym torcie.

Fot. ZCOD

Do książek uczniowie zasiądą w ramach, jak co roku prowadzonej akcji  "Czytamy Babciom i Dziadkom", czyli 21 stycznia.

Wielkie czytanie w Zabrzańskim Centrum Opieki Długoterminowej (ZCOD) funkcjonującym w strukturach Szpitala Miejskiego w Zabrzu to już tradycja. Uczniowie zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu co roku odwiedzają mieszkańców zabrzańskiej placówki w Dzień Babci, by w tym ważnym dniu spędzić z nimi kilka godzin przy lekturze, rozmowie i świątecznym torcie. W ten symboliczny sposób organizatorzy akcji dziękują seniorom za ich trud i poświęcenie w opiece nad wnukami.

- Seniorzy doceniają zaangażowanie dzieci, to że ich odwiedziły z książkami, że poświęciły swój wolny czas. Wielu z nich podczas czytania reaguje bardzo emocjonalnie. Wszyscy na pewno są bardzo wzruszeni - mówi Elżbieta Mazuś, kierownik Zabrzańskiego Centrum Opieki Długoterminowej, cytowana w informacji prasowej przekazanej przez szpital.

Wielkie czytanie w Zabrzu odbędzie się już po raz 8. - Akcję rozpoczęliśmy w 2013 roku. Przez kolejne lata akcja bardzo się rozpowszechniła i teraz seniorom książki są czytane w wielu miastach w całej Polsce - podkreśla Elżbieta Mazuś.

- Przez te wszystkie lata podejście naszych uczniów do akcji bardzo się zmieniło. Początkowo do tej inicjatywy podchodzili nieśmiało, trzeba im było tłumaczyć, dlaczego ją organizujemy - mówi Katarzyna Gołuzd, nauczycielka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu, współorganizatorka akcji.

W tym roku młodzi ludzie we wtorek (21 stycznia) będą czytać seniorom swoje ulubione książki, niektóre po śląsku. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum