Zabrze: w CSM będzie można nauczyć się pierwszej pomocy, a nawet… wyrwać ząb

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2019 11:55

W piątek (10 maja) w Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego będzie można zapoznać się z nowoczesnymi technologiami dydaktycznymi.

Zabrze: w CSM będzie można nauczyć się pierwszej pomocy, a nawet… wyrwać ząb
Najwytrwalsi będą mogli także samodzielnie dokonać ekstracji zęba. Fot. SUM

Jak informuje uczelnia, w programie dnia otwartego znajdą się m.in. prezentacje dotyczące znaczenia symulacji medycznej w dydaktyce oraz zwiedzanie Centrum (sale symulacyjne, ambulans ratunkowy).

Goście poznają także podstawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przeprowadzą osłuchiwanie tonów serca i szmerów oddechowych symulatora pacjenta, nauczą się podłączać aparaturę (EKG, pulsoksymetr, pomiary ciśnienia) i obsługiwać defibrylator automatycznego AED. Najwytrwalsi będą mogli także samodzielnie dokonać... ekstracji zęba.

Centrum Symulacji Medycznej posiada symulatory pacjentów, które krwawią, pocą się, sinieją, a nawet rozmawiają ze studentami. Dwie sale wyposażone są w prawdziwe unity stomatologiczne i fantomy pozwalają na ćwiczenie umiejętności manualnych przyszłych dentystów. Modele zębów, których struktura odwzorowuje różne przypadki kliniczne, pozwalają na naukę leczenia próchnicy, zakładania wypełnień czy preparację kanałową. Wszystko przebiega tak, jak w prawdziwym gabinecie.

Nowoczesna symulacja to jednak nie tylko symulatory, ale też coraz bardziej zaawansowane oprogramowanie komputerowe. Dzięki umowie partnerskiej z firmą Asseco Poland SA, SUM, jako pierwsza uczelnia w Polsce, uruchomił w Centrum pracownię do nauki kompleksowej obsługi informatycznego systemu szpitalnego. Umożliwia to studentom zdobywanie niezbędnych umiejętności z zakresu obsługi narzędzi informatycznych, z jakimi przyjdzie im zetknąć się w szpitalach lub przychodniach.

Kolejną oddaną do użytku salę informatyczną wyposażono w nowoczesne stacje typu All-in-one z rozdzielczością ekranów 5K oraz oprogramowaniem do nauki radiologii. Dzięki temu studenci mogą zapoznać się z większą liczbą przypadków chorobowych oraz nauczyć ich analizy.

Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego powstało w ramach projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Dofinansowanie z UE wyniosło niemal 23 mln zł z przeznaczeniem na Centra Symulacji Medycznej w Zabrzu i Katowicach.

W sumie koszt zabrzańskiego obiektu to ponad 35 mln zł, na który - obok środków z projektu - złożyły się pieniądze z Ministerstwa Zdrowia, uczelni, Urzędu Miasta Zabrze oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum