Zabrze: ruszył rajd rowerowy pacjentów po transplantacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2010 12:42

Czternastoosobowa grupa pacjentów po transplantacji serca lub serca i płuc wyruszyła 11 czerwca z Zabrza na trasę rajdu rowerowego.

To już piąta edycja rajdu. Hasło imprezy to "Razem mimo wszystko po zdrowie na rowerze".

Jak podkreślali organizatorzy ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca, coroczny rajd jest elementem kampanii na rzecz propagowania transplantacji organów, jako skutecznej metody ratowania życia. Ma pomagać w przekonywaniu społeczeństwa do przełamywania barier związanych z pobieraniem narządów od zmarłych dawców.

Rowerzyści w piątek rano wyruszyli sprzed Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu, gdzie przed kilkoma laty wszyscy byli operowani.

Jak mówili przed startem uczestnicy rajdu, najstarszym z jadących "składaków" - jak sami siebie nazywają - jest prezes zabrzańskiego koła Stowarzyszenia Transplantacji Serca Jan Statuch. Ma... osiem lat; tyle lat minęło od przeszczepu serca. Najmłodsi uczestnicy mają po dwa lata "drugiego życia".

Pierwszego dnia rowerzyści przejadą trasę ok. 60 km z Zabrza do Olkusza. W drodze towarzyszą im furgonetki z zabezpieczeniem technicznym i nagłośnieniem oraz niewielki autobus, którym podróżuje m.in. ekipa lekarska. Po drodze, w Dąbrowie Górniczej, wezmą udział w happeningu poświęconym transplantologii. Kolejny taki happening zaplanowano w Olkuszu.

Drugiego dnia rowerzyści przejadą pozostałe ok. 40 km, m.in. przez tereny Ojcowskiego Parku Narodowego, do Krakowa. Tam przenocują i następnego dnia, w niedzielę rano wjadą na krakowski Rynek. Wieczorem wezmą udział we współorganizowanym przez Fundację Anny Dymnej koncercie "Razem mimo wszystko".

Organizatorami corocznego rajdu rowerowego z Zabrza do Krakowa są Śląskie Centrum Chorób Serca i Stowarzyszenie Transplantacji Serca - zrzeszające ok. 250 osób po transplantacji, a także ludzi, którzy oczekują na przeszczep lub chcą działać na rzecz rozwoju transplantologii w Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum