PAP/Rynek Zdrowia | 19-11-2011 23:22

Zabrze: po raz 20. wręczono statuetki "Serce za serce"

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi już po raz 20. nagrodziła swych darczyńców. Jubileuszowa gala "Serce za serce" odbyła się w sobotę (19 listopada) w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Tegoroczna gala była zwieńczeniem cyklu uroczystości jubileuszowych, organizowanych w 20. rocznicę działalności Fundacji. Z tej okazji został powołany komitet honorowy. Na jego czele stanął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, natomiast patronat honorowy objął prezydent Bronisław Komorowski.

Złote statuetki "Serce za serce" odebrały firmy, które szczególnie zasłużyły się dla Fundacji: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA w Warszawie, Akuna Polska w Katowicach, Grupa Żywiec SA, Naturell Polska w Krakowie oraz Cedrob SA w Ciechanowie. Srebrną statuetkę otrzymał Lidl Polska Sklepy Spożywcze w Jankowicach.

Podczas koncertu zostały przyznane także statuetki "Szlachetne serce", "Medale im. prof. Zbigniewa Religi", tytuły "Przyjaciela Fundacji" oraz nagroda naukowa im. prof. Religi w kategorii medycyna i bioinżynieria.

Organizatorzy gali nie tylko dziękowali darczyńcom, ale też wspominali prof. Religę. Obecny patron FRK 5 listopada 1985 r. wykonał pierwszy w Polsce przeszczep serca. W opinii dyrektora generalnego Fundacji doktora Jana Sarny, gdyby nie działalność prof. Religi, polska kardiochirurgia w wielu dziedzinach byłaby dziś zapóźniona.

- Nikt chyba nie odważyłby się, żeby w Polsce zabrać się za konstruowanie sztucznego serca. Drugim dokonaniem jest robot kardiochirurgiczny, którego prototyp już istnieje i zostanie użyty wkrótce na bloku operacyjnym. To jedyny ośrodek, który konstruuje tego typu roboty. Takich rzeczy można wymieniać jeszcze wiele - powiedział dr Jan Sarna, dyrektor generalny Fundacji.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, którą w 1991 roku założył prof. Religa, zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce. Wyspecjalizowała się w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.