Zabrze: nie wybrano projektu pomnika prof. Zbigniewa Religi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2011 13:44

Bez rozstrzygnięcia zakończył się ogłoszony przez władze Zabrza konkurs na projekt pomnika upamiętniającego prof. Zbigniewa Religę. Sąd konkursowy nie wybrał żadnej z 18 zgłoszonych prac.

Zabrze: nie wybrano projektu pomnika prof. Zbigniewa Religi

Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach będzie ogłoszony nowy konkurs.

Jak poinformowała we wtorek (15 lutego) przewodnicząca sądu konkursowego, pełnomocniczka prezydenta Zabrza ds. rewitalizacji Małgorzata Bombelka, decyzję o niewybraniu żadnego ze zgłoszonych projektów sąd konkursowy podjął jednogłośnie.

Bombelka wskazała, że do składu sądu konkursowego, który pierwotnie utworzyli miejscy radni i urzędnicy, włączono jeszcze dwóch uznanych rzeźbiarzy – Zygmunta Brachmańskiego i Stanisława Słodowego. – Wszyscy członkowie sądu konkursowego mieli podobne odczucia – zaznaczyła przewodnicząca.

Dodała, że sąd – w ramach konsultacji – wziął też pod uwagę opinie związanego z Zabrzem rektora katowickiej ASP Mariana Oslisly. Argumentował on m.in., że otwarta formuła konkursu utrudnia pozyskanie projektów ciekawych artystów; apelował też, by w Zabrzu powstało dzieło zaskakujące i nowoczesne – zgodne z duchem prof. Religi.

Wpłynęło osiemnaście projektów - od klasycznych, gdzie profesor stoi na postumencie lub spaceruje po parku, po nawiązujące do profesji kardiochirurga; były też koncepcje, w których postać profesora wpisana jest w kontury symbolicznego serca.

Konkursowi towarzyszyły konsultacje społeczne. W zabrzańskim Teatrze Nowym, gdzie prezentowano projekty, można było wrzucać głosy do przygotowanej urny. Głosować można było również w internecie. Łącznie oddano ok. 5 tys. głosów – trzy najpopularniejsze prace zyskały uznanie ponad tysiąca osób.

Członkowie sądu konkursowego mieli wziąć pod uwagę wyniki konsultacji społecznych, ale nie byli zobowiązani do wskazania pracy, która wygra głosowanie. Ponieważ nie wygrała żadna zgłoszona praca, władze Zabrza prawdopodobnie wkrótce ogłoszą kolejny konkurs.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum