Dziennik Zachodni, PAP/Rynek Zdrowia | 03-11-2011 14:56

Zabrze: gwiazdy na koncercie "Serce za serce"

19 listopada o godz. 19. rozpocznie się w Zabrzu gala "Serce za serce", organizowana w 20. rocznicę działalności Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu im. prof. Zbigniewa Religi.

Na scenie w czasie koncertu zaprezentują się znakomite głosy sceny operowej: Małgorzaty Walewskiej (mezzosopran), Katarzyny Trylnik (sopran), Arnolda Rutkowskiego (tenor) oraz Artura Rucińskiego (baryton). Solistom towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyr. Sławomira Chrzanowskiego oraz Chór Resonans con tutti.

Zabrzańską Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w 1991 roku założył prof. Zbigniew Religa. Od początku swojego istnienia z myślą o uhonorowaniu osób, firm i instytucji, które najhojniej wspierają postęp prac naukowo-badawczych, organizowane są doroczne koncerty "Serce za serce".

Tegoroczny koncert zwieńczy cykl uroczystości jubileuszowych, organizowanych w 20. rocznicę działalności Fundacji, które wiążą się m.in. z ukończeniem prac nad prototypem protezy serca dla dzieci.

Największym dorobkiem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi są mechaniczne systemy wspomagania serca dla dzieci i dorosłych, zrobotyzowane narzędzia chirurgiczne nowej generacji, inżynieria tkankowa wykorzystywana w celach leczniczych oraz biologiczne protezy zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca.