Zabrze: XIX Gala "Serce za serce" - ćwierć wieku po pierwszym przeszczepie serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2010 21:24

Słynny bas Aleksander Teliga będzie gwiazdą tegorocznego, już dziewiętnastego, koncertu "Serce za serce" Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, który odbędzie się 5 listopada.

Koncert jest organizowany w 25. rocznicę pierwszego udanego przeszczepu serca, dokonanego przez twórcę Fundacji - prof. Zbigniewa Religę w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, obecnie Śląskim Centrum Chorób Serca.

Aleksander Teliga od ponad 20 lat występuje na deskach najbardziej znanych scen operowych i teatralnych Polski, Austrii, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Czech i Włoch, w tym mediolańskiej La Scali. Program wieczoru wypełnią najpopularniejsze utwory operowe i operetkowe. Słynnemu śpiewakowi towarzyszyć będą m.in. sopranistka Małgorzata Długosz, Svietlana Kalinichenko - sopran koloraturowy i tenor Maciej Komandera oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Koncerty „Serce za serce" Fundacja organizuje od początku swojego istnienia z myślą o uhonorowaniu osób, firm i instytucji, które najhojniej wspierają postęp prac naukowo-badawczych. Fundacja przyznaje im statuetki „Serce za serce".

Podczas gali wręczone zostaną wyróżnienia „Przyjaciel Fundacji" – dla wpierających ją finansowo na nieco mniejszą skalę oraz przyznawane w uznaniu dorobku medale prof. Zbigniewa Religi, które otrzymają w tym roku: Śląski Uniwersytet Medyczny, znany kardiochirurg –przewodniczący rady naukowej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii prof. Marian Zembala, a także wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

W przyszłym roku Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii będzie obchodzić 20-lecie istnienia. Oprócz konferencji naukowych, koncertów, wydawnictw czy happeningów planowany jest m.in. konkurs na anegdotę i wspomnienie o prof. Zbigniewie Relidze.

– To on stworzył tę fundację, nadał jej kształt, który po 20 latach wciąż się sprawdza. Dalej się rozwijamy, zawsze licząc na wsparcie naszych darczyńców. Pozostajemy jedyną w Polsce niekomercyjną, niepubliczną placówką naukową w dziedzinie chorób serca – podkreślił dyrektor fundacji Jan Sarna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum