Za 20 lat będziemy najstarszym społeczeństwem w UE

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2012 11:55

Demografowie alarmują: mamy do czynienia z największym ubytkiem populacji po II wojnie światowej. Specjaliści nie mają wątpliwości, że za 20 lat będziemy jednym z najstarszych społeczeństw UE.

Choć światowy licznik ludności tyka coraz szybciej, to obroty naszego zwalniają, by za parę lat zacząć się cofać. W roku 2035 będzie o ponad 2 miliony Polaków mniej.

Zdaniem prof. Marka Okólskiego, eksperta ds. demografii ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, choć dzisiaj jeszcze jesteśmy jednym z najmłodszych krajów Europy, jeśli chodzi o udział ludzi w wieku poprodukcyjnym w całej populacji, to według prognoz Eurostatu na 2050 rok będziemy krajem najstarszym.

Nasz naród starzeje się szybciej, niż wcześniej przewidywano. Według prognoz GUS-u za niewiele ponad 20 lat pod względem demograficznym wrócimy do 1981 roku, kiedy Polaków było niespełna 36 milionów.

Według danych GUS-u w 2011 r. urodziło się około 391 tysięcy dzieci. To o ponad 22 tysiące mniej niż rok wcześniej. Ale to też o 1/4 mniej niż w 1990 roku i ponad 40 proc. mniej niż w 1983, a ten był szczytowym rokiem ostatniego wyżu demograficznego

Ten czynnik, jak i fakt otwarcia granic dla Polaków, które dało możliwość wyjazdów do pracy, szczególnie młodych ludzi, sprawiły, że nasze społeczeństwo szybko się starzeje. W 2060 roku co trzecia osoba w Polsce będzie miała powyżej 65 lat.

Więcej: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum