ZUS "miga" do niedosłyszących w salach obsługi klientów

Autor: BM/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2016 12:12

Pracownicy Centrum Obsługi Telefonicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać  osobom niesłyszącym w salach obsługi klientów. ZUS uruchomił też usługę wideotłumaczenia na język migowy.

ZUS "miga" do niedosłyszących w salach obsługi klientów
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Już od dłuższego czasu w 243 placówkach ZUS osoby niesłyszące mogą korzystać z pomocy pracowników, przeszkolonych z języka migowego. Dzięki ich umiejętnościom w 2015 r. ok. 3,4 tys. niesłyszących klientów skorzystało z obsługi tłumaczonej na język migowy.

- W placówkach oddziału ZUS w Częstochowie do dyspozycji niesłyszących klientów jest w sumie 11 osób przeszkolonych w zakresie języka migowego. W Częstochowie 5 osób, po 2 w inspektoratach w Myszkowie i Kłobucku i po 1 w placówkach w Lublińcu i Koniecpolu - podkreśla Ewa Jęczmyk, rzecznik prasowy częstochowskiego oddziału ZUS.

Jednak część spraw, z którymi zgłaszają się osoby niesłyszące jest na tyle skomplikowana, że wymaga dużo większych umiejętności w zakresie komunikacji w języku migowym.

Dlatego ZUS uruchomił usługę wideotłumaczenia rozmów w salach obsługi w siedzibach 43 oddziałów, także w Częstochowie.

Jeżeli podczas obsługi klienta niesłyszącego będzie istniała konieczność wsparcia przez osobę posiadającą biegłą umiejętność tłumaczenia na język migowy, wówczas rozmowę przejmie wykwalifikowany pracownik Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS i będzie ją prowadził za pośrednictwem komputerowego programu do wideokonferencji.

- Dodatkowo pracownik COT będzie miał bezpośrednią „słuchawkową” łączność z pracownikiem sali obsługi klientów - wyjaśnia Ewa Jęczmyk.

Osoby niesłyszące, które będą chciały skorzystać ze specjalnej usługi wideotłumaczenia, w biletomacie ZUS powinny wybrać symbol "ucha". Klienci posiadający zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS mogą się natomiast umówić na wizytę w jednostce ZUS z usługą wideotłumaczenia właśnie za pośrednictwem portalu PUE.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum