×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS kontroluje Polaków na majowych zwolnieniach L4. Spore nadużycia w ramach teleporad

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia19 maja 2022 06:24Aktualizacja: 19 maja 2022 07:13

Jak się okazuje w maju znacząco wzrasta liczba wystawianych zwolnień lekarskich w niektórych miejscach pracy.

ZUS kontroluje Polaków na majowych zwolnieniach L4. Spore nadużycia w ramach teleporad
Często Polacy korzystają z L4 wystawianych podczas teleporad. Fot. AdobeStock
  • Maj to miesiąc, gdy bardzo dużo osób decyduje się na skorzystanie z L4, jednak nie wszyscy leczą się w tym czasie
  • Niektórzy korzystają zezwolnienia lekarskiego, aby rozpocząć np. wiosenne porządki w domu czy w ogrodzie albo decydują się na wyjazd
  • Jak podał ZUS, przez pierwsze trzy miesiące 2022 roku skontrolowano około 100 tys. zwolnień chorobowych

Częstsze zwolnienia lekarskie w maju

Wielu Polaków nie chcąc wykorzystywać zbyt szybko urlopu, wybiera  zwolnienia lekarskie. Jak się okazuje w trakcie ich trwania korzystają z uroków wiosny, np. kontynuują porządki czy rozpoczynają remont.

– W maju odnotowujemy naprawdę wysoki wskaźnik nieobecności pracowników w miejscu zamieszkania. Polacy często korzystając z coraz wyższej temperatury i słońca, pobierają „L4”, by wyjechać na kilka dni odpocząć za miasto. Oprócz tego, standardowo nasi kontrolerzy zastają pracowników na czynnościach takich jak koszenie trawy, naprawa rynien, dachów – szeroko pojętych pracach w ogrodzie, przy domu i na polu – wyjaśnił w informacji prasowej Mikołaj Zając, prezes Conperio, największej polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji.

Są osoby, które wykorzystują wiosnę na poszukiwania nowego zajęcia, a osoby skontrolowane na niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia chorobowego posiłkuje się teleporadami.

ZUS nie kontroluje zbyt często

wiosna to także dobry czas na poszukiwanie nowego zajęcia, a znaczna część osób „przyłapanych” na niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia chorobowego, dalej posiłkuje się ogólnodostępnymi teleporadami.

– Mąż jednej z pań przebywających na „L4” oświadczył kontrolerowi z niekrytą szczerością, iż małżonka udała się za granice w celu poszukiwania nowej pracy. Kilkudniowe „L4”, w 5 minut bez wychodzenia z domu w ramach teleporady – przy niezwykle utrudnionej weryfikacji lekarskiej pacjenta – w dalszym ciągu pozostaje kuszącą formą pobierania zwolnień. Jak widać nie zawsze uczciwą – dodaje Mikołaj Zając.

Mimo nadużyć związanych z wykorzystywaniem zwolnień chorobowych, ZUS nie zintensyfikował swoich kontroli w tym czasie. Zdaniem cytowanego prezesa Mikołaja Zająca, w tym roku dochodzi także sprawa związana z kontrolowaniem uchodźców z Ukrainy, którzy zgłosili się do programu 500+.

Z kolei jak podał ZUS, przez pierwsze trzy miesiące 2022 roku skontrolowano około 100 tys. zwolnień chorobowych, podczas gdy miesięcznie wystawianych jest ich w Polsce około dwóch milionów.

Przedsiębiorcy zaczynają korzystać ze specjalistycznych narzędzi typujących wątpliwe zwolnienia do kontroli. Na początku marca powstała polska aplikacja Pulpit Absencji, która pozwala raportować i rozliczać nieobecności na podstawie danych zebranych w jednym miejscu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze