Z przymrużeniem oka o stylach zdrowia Polek i Polaków

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2015 11:58

Podano wyniki najnowszego badania ankietowego poświęconego postawom Polek i Polaków wobec zdrowia. Wg użytej w nim terminologii, najczęściej reprezentujemy styl "poprawnych optymistów", ale u pań często pojawia się też styl "zmęczonych herosów".

Z przymrużeniem oka o stylach zdrowia Polek i Polaków

Wyniki badania ankietowego ujęte w Raporcie „USP Zdrowie - Style Zdrowia Polek i Polaków” nie tylko pokazują różnice w postawach zdrowotnych kobiet i mężczyzn, lecz także wyłaniają specyficzną rolę społeczną - tzw. rodzinnego ambasadora zdrowia.

 Zgodnie z wynikiem badania, "rodzinny ambasador zdrowia" to osoba częściej i głębiej interesująca się zagadnieniami związanymi ze zdrowiem, do której w razie choroby lub po porady zdrowotne zwraca się jej najbliższe otoczenie. Dla 74 proc. Polek i Polaków taką osobą w rodzinie jest kobieta (najczęściej mama, żona lub partnerka). Jednocześnie tylko 13 proc. kobiet postrzega swoich partnerów jako "rodzinnych ambasadorów zdrowia".

Z raportu wynika, że definicja zdrowia różni się między kobietami i mężczyznami. Kobiety silniej wiążą je z wymiarem fizycznym. Dużo częściej niż u mężczyzn wskazują one jako oznakę zdrowia brak przewlekłych chorób. Mężczyźni natomiast w większym stopniu wiążą zdrowie z jego wymiarem psychicznym i dobrym samopoczuciem.

Najczęściej występujący styl zdrowia, zarówno wśród kobiet (26 proc.), jak i mężczyzn (24 proc.) to "poprawni optymiści". Jednocześnie ten styl zdrowia reprezentuje więcej Polek niż Polaków - to kobiety badają się bardziej regularnie (59 proc. vs 43 proc.), jedzą owoce i warzywa kilka razy dziennie (51 proc. vs 32 proc.) czy poszukują informacji zdrowotnych (39 proc. vs 26 proc.).

Kobiety silnie reprezentują także styl zdrowia "zmęczonych herosów" (19 proc.), dwukrotnie częściej niż mężczyźni żywiąc przekonanie, że mogłyby lepiej dbać o siebie, ale nie mają na to czasu. 12 proc. kobiet to przedstawicielki "niepocieszonych podjadaczek", przy czym charakterystyczny jest dla nich brak satysfakcji z relacji z otoczeniem.

W badaniu USP Zdrowie - „Style Zdrowia Polek i Polaków” wzięła udział ogólnopolska próba ponad 2000 osób w wieku od 16 do 80 lat, reprezentatywna pod względem płci, wieku, regionu oraz wielkości miejsca zamieszkania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum