Z poradnika majsterkowicza: zrób sobie maseczkę higieniczną

Autor: mmbialystok.pl/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2009 11:20

Ponieważ media donoszą o braku - w aptekach i hurtowniach - maseczek higienicznych, chroniących przez zarażeniem się grypą , portale zaczynają podawać sposoby, jak wykonać maseczkę samemu.

Podajemy za portalem MM Moje Miasto:

"1. Przygotuj dwie chusty, arafatki lub jak kto woli bandanny. To z nich zrobisz higieniczną ochronę przeciw zarazkom grypy.

2. Kup w aptece jedno lub dwa pudełka wazeliny w zależności od tego jak wielkie masz chusty.

3. Wazelinę rozpuść w naczyniu tak, aby była płynna.

4. Obie chusty wygotuj w gorącej wodzie i dokładnie wysusz, a następnie jedną z nich zamocz w rozpuszczonej wazelinie tak, aby cała nasiąkła preparatem. Powstanie z niej filtr.

5. Włóż złożoną kilkukrotnie nasiąkniętą chustę do drugiej i zawiąż na twarzy zakrywając nos i usta. Chust możesz używać wielokrotnie. Są one też większa barierą niż zwykłe higieniczne maseczki sprzedawane w aptekach. Ważne, aby chusta z wazelinowym filtrem dokładnie zakrywała nos i usta."

Portal dodaje, że własnoręcznie wykonana maseczka ma tę przewagę, że można ją dobrać pod kolor oczu lub butów…

Na ile poważnie można traktować takie rady i na ile maseczka faktycznie chroni przez zarażeniem się grypą, oceniają eksperci. Ich zdaniem maseczki ochronne, również te sprzedawane w aptekach, niespecjalnie zmniejszają ryzyko zarażenia.

- Wirusy przenoszą się nie tylko drogą kropelkową, ale również kontaktową. Jeżeli dotykamy różnych zanieczyszczonych przedmiotów, np. w autobusie, to należy unikać pocierania oczu, dotykania rękami ust. Mycie rąk jest bardzo skuteczną metodą, nawet skuteczniejszą niż noszenie maseczki higienicznej – ocenia Paweł Stefanow z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Najprostszymi i skutecznymi sposobami unikania zarażenia się grypą jest częste mycie rąk i ograniczenie kontaktów z osobami już zarażonymi. Warto też zastanowić się nad zaszczepieniem się odpowiednio wcześniej przed grypą sezonową.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum