Z jakimi ograniczeniami zmaga się zaawansowany wiekowo senior? Można to poczuć
Jakie ograniczenia na seniora nakłada wiek można się przekonać zakładając kombinezon geriatryczny, który symuluje zmysły osoby starszej o 40 lat - pogarsza wzrok i słuch, osłabia mięśnie, zakres ruchu w stawach, ogranicza czucie i utrudnia zadania manualne.

Wolontariusze, pracownicy służby zdrowia i domów opieki społecznej zajmujący się na co dzień pracą z seniorami mogą na własnej skórze doświadczyć starości podczas warsztatów realizowanych w ramach kampanii społecznej "Zrozumieć starość".
Praca z osobami w podeszłym wieku wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i dużej dawki empatii. Łatwiej zrozumieć o czym mowa, kiedy doświadczy się samemu ograniczeń organizmu osoby starszej.
- Warsztaty z zastosowaniem symulatora starości towarzyszą szkoleniom przygotowującym do pracy naszych opiekunów. Ten niezwykły trening empatii to świetne doświadczenie dla każdego, kto chce lepiej rozumieć swoich podopiecznych czy bliskich - mówi Agnieszka Niedziela z Promedica24, współorganizatora kampanii.
Kombinezon geriatryczny składa się z 10-kilogramowej kamizelki, obciążników na ręce i nogi, które imitują sztywność stawów, rękawiczek zmniejszających wrażliwość i sprawność palców, kołnierza ortopedycznego dla utrudnienia ruchu szyi, nauszników tłumiących dźwięki i okularów, przez które nie tylko gorzej widać, ale które zawężają także pole widzenia. Cały kombinezon waży łącznie 15 kg, mocno ogranicza ruchy, osłabia dotyk oraz wzrok i słuch.
Po założeniu kombinezonu zdrowa i w pełni sprawna osoba doświadcza trudności ze słyszeniem, widzeniem, poruszaniem się, wstawaniem z łóżka. Kłopot sprawia odwrócenie głowy, chodzenie, pisanie, czytanie, schylanie się, sięganie po wysoko postawione przedmioty, schylaniem. Osoba ubrana w kombinezon w praktyce dowiaduje się jak trudne okazuje się w starszym wieku samodzielne założenie butów, wypełnienie druczka na poczcie, policzenie pieniędzy czy utrzymanie równowagi w autobusie.
Warsztaty podczas których wykorzystano kombinezon odbyły się w październiku w Mazowieckim Wojewódzkim Szpitalu w Drewnicy. Podczas nich przeszkolono grupę pielęgniarek, które na co dzień pracują z seniorami ze schorzeniami demencyjnymi - podaje w informacji dla mediów Promedica24. Warsztaty odbyły się w ramach VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Pielęgniarzy Psychiatrycznych pt. "Pielęgniarstwo psychiatryczne w teorii i praktyce".
- Niesamowite doświadczenie, szokujące doznania. Kombinezon geriatryczny powinna założyć każda pielęgniarka, każdy opiekun medyczny. To trzeba przeżyć, wejść w skórę osoby starszej o lat 40, czy 20 - mówi cytowana w materiale dla prasy Anna Dudek, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Drewnicy.
Do tej pory podobne warsztaty przeprowadzone zostały m.in. w Domu Pomocy Społecznej na Ochocie, na oddziale geriatrii Szpitala Wolskiego w Warszawie, w Stowarzyszeniu Mali Bracia Ubogich, a także Młodzieżowym Domu Kultury Łazienkowska na Solcu. Instytucje zainteresowane warsztatami mogą się kontaktować z organizatorami przez stronę www.zrozumiecstarosc.pl.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)