×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Z jakimi ograniczeniami zmaga się zaawansowany wiekowo senior? Można to poczuć

Autor: PWX/Rynek Zdrowia01 listopada 2018 16:56Aktualizacja: 01 listopada 2018 16:58

Jakie ograniczenia na seniora nakłada wiek można się przekonać zakładając kombinezon geriatryczny, który symuluje zmysły osoby starszej o 40 lat - pogarsza wzrok i słuch, osłabia mięśnie, zakres ruchu w stawach, ogranicza czucie i utrudnia zadania manualne.

Z jakimi ograniczeniami zmaga się zaawansowany wiekowo senior? Można to poczuć
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wolontariusze, pracownicy służby zdrowia i domów opieki społecznej zajmujący się na co dzień pracą z seniorami mogą na własnej skórze doświadczyć starości podczas warsztatów realizowanych w ramach kampanii społecznej "Zrozumieć starość".

Praca z osobami w podeszłym wieku wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i dużej dawki empatii. Łatwiej zrozumieć o czym mowa, kiedy doświadczy się samemu ograniczeń organizmu osoby starszej.

- Warsztaty z zastosowaniem symulatora starości towarzyszą szkoleniom przygotowującym do pracy naszych opiekunów. Ten niezwykły trening empatii to świetne doświadczenie dla każdego, kto chce lepiej rozumieć swoich podopiecznych czy bliskich - mówi Agnieszka Niedziela z Promedica24, współorganizatora kampanii.

Kombinezon geriatryczny składa się z 10-kilogramowej kamizelki, obciążników na ręce i nogi, które imitują sztywność stawów, rękawiczek zmniejszających wrażliwość i sprawność palców, kołnierza ortopedycznego dla utrudnienia ruchu szyi, nauszników tłumiących dźwięki i okularów, przez które nie tylko gorzej widać, ale które zawężają także pole widzenia. Cały kombinezon waży łącznie 15 kg, mocno ogranicza ruchy, osłabia dotyk oraz wzrok i słuch.

Po założeniu kombinezonu zdrowa i w pełni sprawna osoba doświadcza trudności ze słyszeniem, widzeniem, poruszaniem się, wstawaniem z łóżka. Kłopot sprawia odwrócenie głowy, chodzenie, pisanie, czytanie, schylanie się, sięganie po wysoko postawione przedmioty, schylaniem. Osoba ubrana w kombinezon w praktyce dowiaduje się jak trudne okazuje się w starszym wieku samodzielne założenie butów, wypełnienie druczka na poczcie, policzenie pieniędzy czy utrzymanie równowagi w autobusie.

Warsztaty podczas których wykorzystano kombinezon odbyły się w październiku w Mazowieckim Wojewódzkim Szpitalu w Drewnicy. Podczas nich przeszkolono grupę pielęgniarek, które na co dzień pracują z seniorami ze schorzeniami demencyjnymi - podaje w informacji dla mediów Promedica24. Warsztaty odbyły się w ramach VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Pielęgniarzy Psychiatrycznych pt. "Pielęgniarstwo psychiatryczne w teorii i praktyce".

- Niesamowite doświadczenie, szokujące doznania. Kombinezon geriatryczny powinna założyć każda pielęgniarka, każdy opiekun medyczny. To trzeba przeżyć, wejść w skórę osoby starszej o lat 40, czy 20 - mówi cytowana w materiale dla prasy Anna Dudek, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Drewnicy.

Do tej pory podobne warsztaty przeprowadzone zostały m.in. w Domu Pomocy Społecznej na Ochocie, na oddziale geriatrii Szpitala Wolskiego w Warszawie, w Stowarzyszeniu Mali Bracia Ubogich, a także Młodzieżowym Domu Kultury Łazienkowska na Solcu. Instytucje zainteresowane warsztatami mogą się kontaktować z organizatorami przez stronę www.zrozumiecstarosc.pl. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum