Z Polski płynie pomoc humanitarna dla Ukraińców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2014 18:37

Opieka medyczna, pomoc materialna, w tym zakup leków i żywności, a także zapowiedź zorganizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży - to główne formy wsparcia płynącego z Polski na Ukrainę oraz do obywateli tego kraju, przebywających na terenie RP.

Rzeczniczka Urzędu do Spraw Cudzoziemców Ewa Piechota poinformowała PAP we wtorek (25 lutego), że od początku roku 48 osób narodowości ukraińskiej złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy; tuż przed ubiegłotygodniowymi zamieszkami tych wniosków było 24. Z pomocy socjalnej dla osób ubiegających się nadanie statusu uchodźcy zapewnianej przez UDsC korzysta obecnie ok. 50 obywateli Ukrainy.

Na leczeniu w placówkach polskiej ochrony zdrowia przebywa 58 obywateli Ukrainy, najwięcej we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Przemyślu.

W działającym od piątku w Warszawie centrum informacyjnym dla obywateli Ukrainy udzielono jak dotąd ponad 280 konsultacji. Można tam uzyskać pomoc prawną i psychologiczną oraz informacje m.in. o opiece medycznej, socjalnej, a także wsparcie tłumaczy.

Władze województwa wielkopolskiego oraz Poznania przygotowują program pomocy rehabilitacyjnej. W jej ramach ufundowane zostaną protezy, wózki inwalidzkie oraz sprzęt rehabilitacyjny, a także wybrane zabiegi medyczne. Stowarzyszenie "Polska-Ukraina" prowadzi już zapisy wolontariuszy i rehabilitantów. W zbiórce publicznej gromadzone będą środki dla wsparcia tego programu

Jednocześnie marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i prezydent Poznania Ryszard Grobelny zadeklarowali intencję zorganizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży, szczególnie ze wschodniej, środkowej i południowej Ukrainy.

Z Krakowa na Ukrainę wyjechały we wtorek dwa ambulanse Pogotowia Ratunkowego z sześcioma ratownikami i pielęgniarką, którzy będą pomagać poszkodowanym podczas ostatnich wydarzeń. Wiozą one też zebrane przez placówki medyczne i osoby prywatne środki opatrunkowe, igły, strzykawki, jednorazowe rękawiczki itp. Wyjazd karetek doszedł do skutku dzięki inicjatywie Zarządu Województwa Małopolskiego.

Pieniądze na rzecz Ukrainy zbiera wiele organizacji w Polsce - m.in. Fundacja Otwarty Dialog i Fundacja Edukacja dla Demokracji, a także Caritas Polska i PCK.

Fundacja Edukacja dla Demokracji prowadzi zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na leki, środki opatrunkowe, leczenie i posiłki szpitalne dla poszkodowanych w starciach na Ukrainie. Wszystkie środki zostaną przekazane bezpośrednio na pomoc mieszkańcom Ukrainy poszkodowanym podczas wydarzeń związanych z manifestacjami w Kijowie i innych miastach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum