Z Polski do Niderlandów bez obowiązkowego testu na Covid-19. Tamtejsze MSZ zmieniło kolor kodu dla Polski

Autorzy: PAP; oprac. JJ • Źródło: PAP09 czerwca 2021 17:55

Od jutra podróżujący do Niderlandów z Włoch, Luksemburga, Polski, Czech i Słowacji zostaną zwolnieni z obowiązku posiadania testu na obecność koronawirusa.

Z Polski do Niderlandów bez obowiązkowego testu na Covid-19. Tamtejsze MSZ zmieniło kolor kodu dla Polski
Od czwartku podróżujący z Polski do Niderlandów bez konieczności dwóch testów na koronawirusa. Fot. Shutterstock
  • W środę ministerstwo spraw zagranicznych Niderlandów poinformowało o zmianie koloru kodów, m.in. dla Polski na żółty
  • Podróże do krajów w kolorze żółtym oznacza, że nie będą już one odradzane w rekomendacjach wakacyjnych holenderskiego MSZ
  • Wiele krajów nadal jednak pozostaje oznaczonych kolorem czerwonym

Obecnie podróżujący z państw, które są według holenderskich władz traktowane jako te o podwyższonym ryzyku zachorowań na Covid-19 (kod pomarańczowy), są zobowiązani do przedstawienia dwóch negatywnych testów na obecność wirusa - PCR i antygenowego.

Zmiana kodu na żółty

W środę ministerstwo spraw zagranicznych Niderlandów poinformowało o zmianie koloru kodów dla kilku krajów. Kod pomarańczowy został zastąpiony żółtym w przypadku Włoch, Luksemburga, Polski, Czech i Słowacji.

Oznacza to, że podróże do tych krajów nie będą już odradzane w rekomendacjach wakacyjnych holenderskiego MSZ. "Kod żółty pokazuje tendencję stałego spadku zachorowań na koronawirusa" - informuje ministerstwo.

Dla podróżujacych z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii nadal kod czerwony

Nadal jednak podróżujący z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii lub Belgii będą objęci obowiązkiem wykazania się negatywnymi wynikami testów.

Przypomnijmy, że od 1 lipca w całej Unii Europejskiej będzie działał unijny certyfikat covidowy w formie elektronicznej lub papierowej, który ułatwi podróżowanie.

Zaświadczenie wydawane jest (na razie w kliku krajach, m.in. w Polsce) w języku narodowym oraz języku angielskim i zawiera kod QR, który można z łatwością zeskanować. Certyfikat jest dostępny bezpłatnie i będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, w tym w Islandii, Norwegii oraz Lichtensteinie.

Paszport covidowy. Jak pobrać certyfikat? Kto może go otrzymać RAPORT

Zielony w trzech przypadkach

Certyfikat unijny można otrzymać w trzech sytuacjach: po zaszczepieniu, z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa oraz po przechorowaniu COVID-19. W zależności od tego, o jakiej sytuacji mówimy, wówczas przysługiwać będzie odmienny okres ważności dokumentu.

Osoba po otrzymaniu przynajmniej jednej dawki szczepionki (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, w Polsce wymagane będzie pełne zaszczepienie). Certyfikat będzie ważny od 14. do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.

Osoba, która uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności certyfikatu wynosi 48 godzin.

Osoba po przechorowaniu COVID_19. Certyfikat będzie ważny od 11. do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum