XX Finał WOŚP: do godz. 22.00 zebrano ponad 27 mln zł, wielkie liczenie trwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2012 22:01

Ponad 27 mln zł zebrano do godz. 22.00 podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (niedziela, 8 stycznia). W tym roku fundacja zbiera pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

W XX Finale WOŚP, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko",  kwestowało 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce, a także w ponad 50 sztabach zagranicznych, m.in. w Afganistanie, we wszystkich polskich bazach, gdzie do charytatywnej akcji dołączyli również amerykańscy i afgańscy żołnierze.

Z okazji swojego jubileuszu, fundacja prezentowała sprzęt, który kupuje szpitalom. W TVP urządzono "orkiestrowy szpital" - można było przyjść i zobaczyć, jak wyglądają najnowocześniej wyposażone oddziały szpitalne, a także porozmawiać ze współpracującymi z WOŚP lekarzami, np. na temat prowadzonych przez fundację programów medycznych.

Gospodarzem "orkiestrowego szpitala" był wiceprezes fundacji prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg z Centrum Zdrowia Dziecka. 

W ciągu 20 lat fundacja Jurka Owsiaka kupiła ok. 23,5 tys. urządzeń dla 600 polskich szpitali, za kwotę 450 mln zł. Zakupiono m.in. 955 inkubatorów, 834 kardiomonitorów, 231 aparatów usg i 116 aparatów rtg; dzięki WOŚP wyposażono także 868 stanowisk do badania słuchu, dzięki czemu przebadano ponad 3 mln noworodków.

Podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP udało się zebrać 47 mln 248 tys. 415 zł. Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów intensywnej terapii, oddziałów dializ, dziecięcych klinik urologicznych i nefrologicznych, zakładów diagnostyki obrazowej, ośrodków opieki zdrowotnej w sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia dzieci. Patronat nad XX Finałem WOŚP objęła para prezydencka.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum