XVII Forum Rynku Zdrowia: poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2021

Autorzy: PW; WOK; PG • Źródło: Rynek Zdrowia19 października 2021 08:10

18 października, podczas wieczornej Gali wieńczącej pierwszy dzień XVII Forum Rynku Zdrowia poznaliśmy Laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2021 - corocznych wyróżnień przyznawanych w redakcyjnym głosowaniu przez dziennikarzy magazynu i portalu Rynek Zdrowia.

  • Redakcja portalu i magazynu Rynek Zdrowia już po raz piętnasty przyznała Portrety Polskiej Medycyny
  • W ten sposób honorujemy osoby i instytucje, które odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, rozwoju terapii oraz poprawiania stanu zdrowia naszego społeczeństwa
  • Tytuł Lidera Rynku Zdrowia 2021 otrzymała prof. Karolina Sieroń, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych ZOZ MSWiA w Katowicach im. sierżanta Grzegorza Załogi

Wśród dotychczasowych laureatów Portretów Polskiej Medycyny znaleźli się między innymi wybitni lekarze, znakomici menedżerowie ochrony zdrowia, postacie, które w szczególny sposób przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Kandydatów zgłaszają dziennikarze Rynku Zdrowia, a następnie - w drodze głosowania - wybierają spośród nich laureatów.

Portrety Polskiej Medycyny 2021  w pięciu kategoriach

W ten sposób redakcja wraz z wydawcą magazynu i portalu Rynek Zdrowia pragną nie tylko podsumować 12 miesięcy, które minęły od poprzedniej edycji Forum Rynku Zdrowia, ale także uhonorować osoby i instytucje, które odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, rozwoju terapii oraz poprawiania stanu zdrowia naszego społeczeństwa.

Nagrody Portrety Polskiej Medycyny 2021 przyznaliśmy w następujących kategoriach:

  • Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne)
  • Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne)
  • Lekarze Rynku Zdrowia
  • Osobowość Rynku Zdrowia
  • Lider Rynku Zdrowia (laur główny).

Oto wszyscy tegoroczni Laureaci oraz uzasadnienia redakcyjnego werdyktu.

• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne) - Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku

Z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku związany jest od 2009 roku. UCK w Gdańsku to jeden z największych szpitali w Polsce (1160 łóżek, prawie 3,8 tys. pracowników). Placówka inwestuje nie tylko w infrastrukturę, lecz również w najlepszych specjalistów. UCK efektywnie wdraża i wykorzystuje wiele narzędzi informatycznych. UCK zostało m.in. wyróżnione jako lider dojrzałości cyfrowej przez CSIOZ (obecnie Centrum e-Zdrowia). Szpital z powodzeniem wdrożył metodę BQMM, służącą regularnej ocenie działania poszczególnych klinik i oddziałów. UCK posiada Certyfikat Akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia oraz inne certyfikaty jakości.

- Nie spodziewałem się, że dostanę swój portret za życia. Bardzo za to dziękuję. W tym miejscu powinienem powiedzieć banalną rzecz, że to zasługa całego zespołu, ale tak właśnie jest. To jest zasługa całego zespołu, bo nie da się robić takich przedsięwzięć, jak prowadzenie tak dużego szpitala w pojedynkę. Dlatego dziękuje wszystkim swoim pracownikom - powiedział Jakub Kraszewski.

***

• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne) - Tomasz Zieliński, prowadzący NZOZ Promed Wysokie, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej.

Portret Polskiej Medycyny przyznajemy za eksperckie zaangażowanie Pana Doktora Tomasza Zielińskiego w informatyzację podstawowej opieki zdrowotnej. Tomasz Zieliński, prowadząc NZOZ Promed w miejscowościach Wysokie i Zakrzew (w woj. lubelskim) i opiekując się pacjentami, znajduje jednocześnie czas, aby na bieżąco angażować się w dyskusje eksperckie na temat usprawniania narzędzi informatycznych, między innymi w POZ, a także innych kwestii dotyczących funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki jego uwagom możliwe było szybsze, oparte o praktykę, doskonalenie wielu rozwiązań informatycznych. Doktor Tomasz Zieliński jest zastępcą przewodniczącego ministerialnego zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.

- To nie jest tylko mój sukces, bo bez zespołu nie dałbym rady tego zrobić. To wspólna praca nie tylko moja osobista. Wspomnieć też muszę, że nic bym nie zrobił, gdyby nie rodzina, która ma cierpliwość i ten czas, który poświęcam na pracę mogę jakoś znaleźć. Przesyłam pozdrowienia i dziękuję za to wyróżnienie - podsumował Tomasz Zieliński.

***

• Wyróżnienie w kategorii Lekarze Rynku Zdrowia otrzymuje: Zespół Lekarzy z Oddziału Neurochirurgii Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

Dzięki nowatorskiej operacji specjaliści z Oddziału Neurochirurgii Szpitala Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku połączyli głowę z kręgosłupem 3-letniej Martynki, która w lipcu 2021 r. uległa wypadkowi. Lekarze połączyli kręgi za pomocą niewielkich śrubek używanych do tej pory wyłącznie przez ortopedów do zespalania małych kostek palców u rąk i nóg. Śrubki mają w środku specjalne dziurki, umożliwiające wpuszczenie tzw. drutu Kirschnera. Służy do stabilizowania odłamków kostnych. W trakcie operacji lekarze do trzonu kręgów nr 3 i 4 wprowadzili druty Kirschnera, nawigując między rdzeniem, nerwami i tętnicą kręgową. W kości podpotylicznej umieszczono specjalną płytkę, którą połączono ze śrubami. Taka konstrukcja zapewnia stabilizację i prawidłowy wzrost kości. Tej niezwykle trudnej operacji podjął się neurochirurg z zespołu prof. Wojciech Kloca, dr n. med. Wojciech Wasilewski wraz z asystującymi mu lekarzami: Patrykiem Kurlandem, Łukaszem Dylewiczem oraz anestezjologiem Martą Bielewicz. To oni dokonali cudu.

Portret odebrali: prof. Wojciech Kloc, kierownik Oddziału Neurochirurgii Szpitala Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. i dr n. med. Wojciech Wasilewski, zastępca kierownika tego oddziału.

- Nie mamy czego się wstydzić w dobrze zarządzanych szpitalach. Mamy nowoczesny sprzęt i nie powinniśmy się poddawać nawet najtrudniejszym przypadkom. Leczenie zagraniczne uważam, że możemy ominąć. Wymaga to długotrwałej nauki, umiejętności i wykorzystania wiedzy - powiedział prof. Wojciech Kloc. 

***

• Osobowość Rynku Zdrowia - w tej kategorii przyznano dwa równorzędne wyróżnienia.

Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat

Fundacja Polsat obchodzi w tym roku swoje 25-lecie. Od początku działalności obejmuje pomocą małych pacjentów oraz wspiera finansowo szpitale i ośrodki medyczne w całej Polsce, remontując je lub wyposażając w nowoczesny sprzęt medyczny. Za swoje programy – „Podaruj dzieciom słońce”, „Podziel się posiłkiem”, „Mikołajkowy blok reklamowy” i „Prosto do Europy” – Fundacja Polsat otrzymała nagrodę od Rzecznika Praw Dziecka. Lista przedsięwzięć Fundacji Polsat jest imponująca. Pani Prezes Krystyna Aldridge-Holc w jednym z wywiadów podkreśliła: „Najważniejsze jest to najwyższe piętro, czyli głowa. Jeżeli człowiek wie, że jest ktoś, kto mu pomoże i może mieć w związku z tym nadzieję na to, że będzie lepiej, to łatwiej mu się żyje. Łatwiej pokonuje swoje choroby czy inne ograniczenia”.

- Jestem ogromnie wzruszona i wdzięczna za takie wyróżnienie. Odbieram nagrodę w zasadzie w imieniu naszej fundacji, ponieważ sama nie byłabym w stanie zrobić, co zrobiła fundacje przez te 25 lat. A wszystko to, aby pomóc tym, co tej opieki potrzebują najbardziej. Marzyliśmy, aby w tym roku otworzyć klinikę chorób rzadkich i to się udało. Wreszcie nasi mali pacjenci oraz ich rodzice nie będą musieli przechodzić przez odyseję diagnostyczną, od lekarza do lekarza nie mając możliwości na diagnozę. Dziękuję kapitule za wyróżnienie i mam nadzieję, że przez następne 25 lat uda nam się sprawnie działać - powiedziała Krystyna Aldridge-Holc.

Drugie wyróżnienie w kategorii Osobowość Rynku Zdrowia otrzymał lek. Tomasz Karauda z Oddziału Klinicznego Pulmonologii i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Kiedy Doktor Tomasz Karauda opowiadał kilka tygodni temu w Białym Miasteczku o tym, jak wygląda jego praca na oddziale covidowym i z jakimi dramatami mierzą się lekarze oraz pacjenci, wielu przechodniów zatrzymywało się, słuchało i zastygało w bezruchu. Kiedy na początku pandemii wielu z nas siedziało bezpiecznie w domach, on walczył najpierw na oddziale, a później w telewizji spokojnie tłumaczył nam pacjentom, czym jest COVID-19, jakie niesie zagrożenia. Teraz też walczy m.in. z hejtem i groźbami, z jakimi się spotyka za zachęcanie do szczepienia się przeciw COVID-19. Powiedzieć o Doktorze Tomaszu Karaudzie, że to lekarz z pasją, to nic nie powiedzieć.

- Czuję, że jestem za młody na takie wyróżnienia. Szczerze mówiąc jestem waszym wychowankiem. Stać pośród was i otrzymać wyróżnienie to jest coś niesamowitego. Jestem wewnętrznie wzruszony i dziękuję swoim rodzicom, jako syn pastora i nauczycielki, zupełnie nie z lekarskiej rodziny, swoim przyjaciołom, że wspierali mnie w trudnych chwilach. Cieszę się, że mogę reprezentować pokolenie młodych medyków. Ten portret dedykuję wszystkim tym, których straciłem na oddziale covidowym oraz medykom, którzy poświęcili swoje zdrowie i nie raz życie w tym najtrudniejszym czasie - nie krył zaskoczenia Tomasz Karauda.

***

• W kategorii Lider Rynku Zdrowia Portret Polskiej Medycyny otrzymała prof. Karolina Sieroń, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych ZOZ MSWiA w Katowicach im. sierżanta Grzegorza Załogi i kierownik Zakładu Medycyny Fizykalnej Katedry Fizjoterapii, Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pani Profesor Karolina Sieroń pomagając osobom chorym na COVID-19, sama zachorowała. „Dyżurowaliśmy na zmianę z kolegą trzy tygodnie. Proszę mi wierzyć, gdy człowiek pracuje z takim poziomem adrenaliny, gdy właściwie czuje się, jakby znajdował się na wojnie, to ostatnią rzeczą jest myślenie o sobie. Pracowałam jak automat. Było wielu chorych w bardzo krytycznych stanach, a nas tak niewielu” – wspomina w jednym z wywiadów. Otarła się o śmierć, ale szczęśliwie powróciła do pracy z pacjentami. Zaangażowanie Pani Profesor Karoliny Sieroń stało się symbolem najlepszych lekarskich postaw czasów koronawirusa. Przez trzy tygodnie walczyła o życie. Osiem dni oddychał za nią respirator. Jak sama mówi: „wróciła zza cienkiej czerwonej linii”. Pani Prof. Karolina Sieroń wróciła także do pracy, by nadal nieść pomoc osobom chorym i cierpiącym.

- Dziękuję bardzo, jestem zaszczycona, aczkolwiek nie czuję się liderem. Może będę nim, jeśli dzięki mnie i moim wypowiedziom ktoś się jeszcze zaszczepi. W całej pogoni i przyśpieszeniu, do którego zmusił nas covid i zmienił nasze życie zawodowe i prywatne. Ten portret powinien być główkami w białych kombinezonach, bo to jest portret nasz wszystkich - prof. Karolina Sieroń.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum