Wysokie i szczupłe kobiety mają większą szansę na długowieczność

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2019 21:36

Kobiety, które dożywają 90 lat, są na ogół wyższe, a ich waga nie różni się znacząco od tej, jaką miały w wieku 20 lat - pokazują badania holenderskich naukowców. Dla długowieczności panów waga i wzrost mają mniejsze znaczenie, bardziej liczy się ich aktywność fizyczna.

Wysokie i szczupłe kobiety mają większą szansę na długowieczność
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Kobiety, które dożyły 90 lat, są na ogół wyższe i mniej przybrały na wadze wobec swojej masy z okresu, gdy miały 20 lat. Podobnej zależności nie zaobserwowano u mężczyzn. Ci z kolei wyraźniej niż kobiety zwiększają szansę na stanie się matuzalemem poprzez aktywność fizyczną.

Naukowcy z Uniwersytetu Maastricht (Holandia) zapytali w 1986 roku blisko 8 tys. osób w wieku 68-70 lat o ich wzrost, obecną wagę oraz wagę w wieku lat 20. Obie płcie opisywały też swoją aktywność fizyczną, taką jak wyprowadzanie psa, uprawianie ogródka, prace domowe, spacery czy uprawianie sportu. Wzięto też pod uwagę inne czynniki wpływające na długość życia, takie jak palenie czy picie alkoholu.

U kobiet istotnym czynnikiem okazał się wzrost. Kobiety powyżej 175 centymetrów miały o 31 proc. więcej szans dożycia 90 lat niż kobiety o wzroście poniżej 160 centymetrów. Podobnie kobiety, które od wieku lat 20 mniej przybrały na wadze, miały większe szanse na długowieczność. U mężczyzn nie zaobserwowano takiej zależności. Natomiast istotnym czynnikiem był poziom aktywności fizycznej.

Epidemiolog David Carslake z University of Bristol w Wielkiej Brytanii, podkreśla, że teraz jest jasne, że nadwaga, otyłość i siedzący tryb życia wpływają negatywnie na zdrowie.

Czytaj: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum