Wysokie Mazowieckie: starosta opublikował w internecie dane zamieszkania osób chorych na COVID-19

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2020 16:47

Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński twierdzi, że mieszkańcy mają prawo wiedzieć, że w ich miejscowości mieszkają osoby zakażone koronawirusem i publikuje w internecie na sygnowanej swoim nazwiskiem stronie facebooka, dane zamieszkania chorych.

Starosta publikuje w internecie na sygnowanej swoim nazwiskiem stronie facebooka, szczegółowe dane zamieszkania chorych na COVID-19. Fot. Flickr/a2gemma(CC BY 2.0)

Starosta twierdzi, że nie chodzi o to, by wytykać osoby chore i je stygmatyzować, jednak Covid-19 to nie jest zwykła choroba, tylko pandemia, dlatego, w jego ocenie mieszkańcy powiatu mają prawo wiedzieć, czy w ich sąsiedztwie nie ma osób chorych - podaje radio.bialystok.pl

Zieliński idzie jeszcze dalej w swych przemyśleniach, twierdząc, że domy, w których przebywają zakażeni, powinny być oznaczane, po to by mieszkańcy i służby, takie jak np. straż pożarna wiedzieli, czy mogli mieć kontakt z osobą zakażoną.

W jednym z komunikatów opublikowanych na facebooku w dniu 14 kwietnia (godz. 7.42) czytamy "Mamy 3️ nowe zakażenia #koronawirus na terenie powiatu wysokomazowieckiego: 3 osoby z m. (... - red.) gm. Szepietowo. Wszystkie te osoby są rodziną wcześniej zarażonej osoby i pochodzą z tego samego domu. Przebywają w izolacji domowej".

W kolejnym opublikowanym dwa dni później (16 kwietnia godz. 9.14) starosta podaje " 2️ kolejne przypadki zakażenia #koronawirus na terenie naszego powiatu. 2 osoby z miasta Wysokie Mazowieckie, przebywają w izolacji domowej. Osoby te miały kontakt z zarażonym lekarzem rodzinnym".

Co zaskakuje, takie działania popierają też mieszkańcy. Pod kolejnymi informacjami pojawiają się komentarze: "Bardzo mądre posunięcie Panie Starosto", "Jest nas wiele po zawałach, udarach oraz z astmami i w podeszłym wieku więc te informacje są bardzo ważne dla społeczeństwa".

Takiego podejścia do zakażonych nie promują jednak ani urzędy wojewódzkie, ani Ministerstwo Zdrowia. W publikowanych przez nich komunikatach podawane są nazwy powiatów lub miast, z których pochodzą chorzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum