Wypadki przy pracy. Pracownicy ochrony zdrowia w czołówce
Jak wylicza GUS, od stycznia do września 2019 r. zgłoszono 52 866 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy tj. 4,4 proc. mniej aniżeli w analogicznym okresie 2018 r.

W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (10,75), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (8,72) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (6,35). Natomiast najniższy w sekcjach: informacja i komunikacja (0,76), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz pozostała działalność usługowa (po 1,09).
Osoby poszkodowane w wypadkach śmiertelnych stanowiły 0,2 proc. wszystkich osób poszkodowanych (analogicznie jak w tym samym okresie 2018 r.). Zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 24,3 proc.) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 4,2 proc.).
Jak podał GUS, zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy było nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Czynnik ten odegrał kluczową rolę przy ponad 60 proc. takich zdarzeń. Najrzadziej winę za taką sytuację ponosił fakt nieużywania sprzętu ochronnego przez pracownika lub jego niewłaściwy stan psychofizyczny.
Czytaj: pulshr.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)