Wynajmują psy na spacery, żeby ominąć restrykcje epidemiczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2021 08:00

W Hiszpanii i Portugalii nie brakuje posiadaczy i hodowców psów użyczających odpłatnie czworonogi osobom próbującym ominąć obowiązujące w regionie lub na terenie całego kraju restrykcje epidemiczne.

Wynajmują psy na spacery, żeby ominąć restrykcje epidemiczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsze ogłoszenia dotyczące nietypowej usługi pojawiły się w internecie w marcu, krótko po ogłoszeniu przez rząd Hiszpanii obowiązkowej izolacji społecznej. Zobowiązywała ona obywateli do pozostawania z domach, poza koniecznością udania się do pracy, lekarza lub na zakupy. Jednym z wyjątków dopuszczonych przez rząd Pedra Sancheza był również krótki spacer z psem.

Jednym z pierwszych psów "zaoferowanych" do wynajmu na spacery był Rambo z Murcji, na południowym wschodzie Hiszpanii. Jego właściciel użyczał czworonoga za 5 euro od spaceru.

Inny posiadacz psa, mieszkaniec Walencji, pisał w ogłoszeniu w internecie, że celem "wynajęcia psa jest możliwość biegania z nim lub spacerowania podczas kwarantanny".

"Dzięki wynajęciu mojego psa nie wlepią ci mandatu" - pisał posiadacz czworonoga, szacując usługę na 20 euro od jednego spaceru.

Mieszkający w Lizbonie Miguel Monteiro powiedział PAP, że w Portugalii wraz z zaostrzaniem od listopada restrykcji i ograniczaniem możliwości wyjścia z domu przybyło ofert wynajmu psów. Ceny są podobne jak w Hiszpanii, oscylują od 1 do 25 euro za spacer.

"Przechadzka z czworonogiem dozwolona jest np. w weekendy, w które po godzinie 13 obowiązuje godzina policyjna. Dzięki takiemu alibi, jakim jest wyjście z psem, można w sobotę i niedzielę swobodniej przemieszczać się po ulicach bez obawy o mandat" - dodał Monteiro.

W czwartek parlament Portugalii zatwierdził możliwość utrzymania stanu wyjątkowego do połowy lutego.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum