Wymyśliła jak dostarczyć lek do komórek raka, dziś zdaje maturę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2015 17:38

Joanna Jurek, uczennica I LO w Piotrkowie Trybunalskim w poniedziałek 4 maja zdawała pierwszy egzamin maturalny. Rok wcześniej stała się autorką projektu dotyczącego tego, jak dostarczyć lek do komórek nowotworowych.

W poniedziałek, 4 maja Joanna razem z 200 uczniami z piotrkowskiego I LO zasiadła nad arkuszami z języka polskiego. Pisała rozprawkę, czy człowiek jest kowalem swojego losu, czy też wszystko zależy od sił wyższych. Po egzaminie była zadowolona z tematu.

Dyrektor jej szkoły, Henryk Michalski, wyjaśniał, że Joanna nie jest typową uczennicą. Dziewczyna od 2,5 roku żyje w oderwaniu od szkolnej rzeczywistości. Często w szkole bywała jedynie gościem, a wiedza, którą posiada, ma niewiele wspólnego z programem klasy maturalnej.

O Joannie świat usłyszał blisko rok temu, kiedy to zajęła czwarte miejsce w prestiżowym konkursie Intel International Science and Engineering Fair. Licealistka z Piotrkowa Trybunalskiego konkurowała w kategorii medycyna i zdrowie z ponad 300 innymi osobami.

Joanna pracowała nad tym, aby lekarstwo przeciw nowotworom docierało bezpośrednio do zaatakowanych przez chorobę komórek. Projekt wziął się z jej fascynacji nanotechnologią - łączył medycynę z chemią. Wówczas rozważała studiowanie farmacji. Wybierała się na staż na Uniwersytet Wiedeński, by współpracować ze specjalistami od nanotechnologii. O dzisiejszych planach na studia nie chce mówić przed maturą. 

Więcej: lodz.gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum