Wymazówki dodatnie, wymazówki ujemne w COVID-19 - owszem są. Tak rodzą się fake newsy

Autor: PW • Źródło: Kontakt24, Rynek Zdrowia10 maja 2021 18:51

W jednym z serwisów internetowych pojawiła się fotografia fabrycznie zapakowanych dodatnich i ujemnych wymazówek stosowanych w związku diagnostyką koronawirusa. Prawda czy fałsz?

Wymazówki dodatnie, wymazówki ujemne w COVID-19 - owszem są. Tak rodzą się fake newsy
Uwaga, fake news! Wymazówka dodatnia i ujemna służą do testów na koronawirusa? Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Wymazówki kontrolne znajdują zastosowanie w procedurach związanych z wykonywaniem testów na COVID-19
  • Wymazówki dodatnia i ujemna służą do tzw. zewnętrznej kontroli testu na COVID-19. Wykonuje się ją w celu ustalenia czy nowa partii testów nie jest wadliwa
  • Dobra praktyka laboratoryjna wymaga używania kontroli dodatnich i ujemnych, aby upewnić się, że odczynniki testowe działają, a test na COVID-19 jest poprawnie wykonany

W serwisie internetowym Demotywatory.pl pojawiło się zdjęcie fabrycznie przygotowanych wymazówek kontrolnych, które znajdują zastosowanie w procedurach związanych z wykonywaniem testów na COVID-19.

Na opakowaniu z czerwonym oznaczeniem widnieje napis "Positive Control", na opakowaniu z oznaczeniem niebieskim "Negative Control".

Wymazówki - "jakby ktoś nie wiedział"

Osoba zamieszczająca zdjęcie opatrzyła je wpisem: "Jakby ktoś nie wiedział skąd nagle zdrowi ludzie zachorowali na papierze - tutaj prosta odpowiedź: jedne "Testy" są fabrycznie negatywne, a drugie pozytywne".

Zdjęcie jest prawdziwe, ale wnioski absurdalne. Tak rodzą się fake newsy.

Jak podaje strona konkret24 w TVN24, widoczne na obrazku w Demotywatorach dodatnie i ujemne wymazówki kontrolne to prawdopodobnie część zestawu do wykonania testu antygenowego sprzedawanego przez firmę Roche. Ta firma wykorzystuje elementy testu firmy SD Biosensor, której logo widać na opakowaniach.

Wymazówki kontrolne to jednak tylko część zestawu. Jego pozostałe elementy to: urządzenie testowe, probówka z buforem ekstrakcyjnym wraz ze stojakiem, zatyczka, wymazówka, instrukcja użycia w pełnej i skróconej wersji.

Wymazówki służą do zewnętrznej kontroli testu

Wymazówki dodatnia i ujemna służą do tzw. zewnętrznej kontroli testu. Wykonuje się ją w celu ustalenia czy nowa partii testów nie jest wadliwa. Wymazówka dodatnia po włożeniu do probówki z tzw. buforem ekstrakcyjnym powinna dać wynik dodatni. Analogicznie wymazówka ujemna powinna dać wynik ujemny.

Jeśli po kontroli przeprowadzonej za pomocą tych wymazówek wyjdzie wynik inny od oczekiwanego, może to oznaczać, że testy są wadliwe i nie nadają się do diagnostyki - zwraca uwagę Konkret24

Wymazówki kontrolne nie są standardowo dołączane do wszystkich testów antygenowych. Oprócz niektórych zestawów firmy Roche, podobne wymazówki testowe dołączane są do testów antygenowych firmy Abbott.

Dobra praktyka laboratoryjna = konieczna kontrola

Jak sprawdziliśmy, w ulotce dołączonej do testów antygenowych firmy Abbot (Szybki test do diagnostykiin vitro do jakościowego wykrywania antygenu (Ag) SARS-CoV-2) podano, iż dobra praktyka laboratoryjna sugeruje używanie kontroli dodatnich i ujemnych, aby upewnić się, że:
• odczynniki testowe działają
• test jest poprawnie wykonany.

Wykonać kontrole zewnętrzne można, jeżeli zajdzie którakolwiek z następujących okoliczności:
• w przypadku nowego wykonawcy testu, zanim zacznie wykonywanie testów w próbkach pacjentów
• po otrzymaniu nowej dostawy testów
• w przedziałach czasowych zgodnie z wymaganiami lokalnymi i/lub procedurami kontroli jakości użytkownika.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum