Wyłoniono zwycięzców konkursu na tropicieli fake newsów dotyczących szczepień

Autor: PAP, jj/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2021 20:01

Ogłoszono laureatów II edycji konkursu #FakeHunter Challenge dotyczącego tropienia fałszywych informacji na temat szczepień.

Wyłoniono zwycięzców konkursu na tropicieli fake newsów dotyczących szczepień
Internet jest źródłem fake newsów, które łatwo zweryfikować; FOT. Shutterstock
  • Uczestnicy konkursu wyszukiwali fake newsy o bezpieczeństwie i skuteczności szczepionek oraz powikłań
  • Powinniśmy mieć w czasie epidemii nawyk sprawdzania sensacji - powiedział jeden z laureatów konkursu
  • W internecie można z jednego zdania, z jednego zdjęcia napisać cały artykuł

Do zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową rywalizacji przystąpiło tym razem prawie 100 internautów, którzy zweryfikowali łącznie w ciągu trzech dni ponad 2 tys. zgłoszeń.

To była zabawa i przyjemność

Dla zdobywczyni pierwszego miejsca Moniki Łady udział w konkursie był doskonałą zabawą. - Była to przyjemność, ale też momentami pojawiało się przerażenie. Przerażenie tym, co w internecie można znaleźć, gdy nie podchodzi się do informacji w sposób krytyczny - powiedziała laureatka, która otrzymała nagrodę w wysokości 6 tys. zł.

Drugie miejsce na podium, premiowane kwotą 4 tys. zł, zajął dwuosobowy team - Julia Gaj i Hubert Czarnocki. Trzecią nagrodę w wysokości 2 tys. zł otrzymał Aleksander Kogut, który, jak przyznał, podczas konkursu przekonał się, jak z jednego zdania wyrwanego z kontekstu, z jednego słowa, z jednego zdjęcia można napisać cały artykuł. - A wystarczy sprawdzić jedno wiarygodne źródło i taka informacja rozpływa się jak mgła - dodał laureat.

Jury konkursu, pod przewodnictwem Mirosława Usidusa, współtwórcy agencyjnego serwisu FakeHunter (https://fakehunter.pap.pl/), przyznało też specjalne wyróżnienie i tysiąc zł nagrody Michałowi Kędzierskiemu za doskonałe wyniki w drugiej konkurencji #Fake Hunter Challenge polegającej na przygotowaniu tzw. raportów factcheckingowych.

Internet zapewnia narzędzia do weryfikacji sensacyjnych newsów

- Pan Michał Kędzierski zrobił na nas wrażenie, bo przedstawił serię doskonałych raportów, których nie powstydziłby się #FakeHunter, a opartych na rzetelnej analizie i weryfikacji faktów oraz dobrych źródłach - wyjaśnił przewodniczący jury.

- Internet daje szeroki dostęp do literatury naukowej, do źródeł wielojęzycznych - mówił Michał Kędzierski dodając, że powinniśmy, tak jak mamy nawyk dezynfekcji rąk w czasie epidemii, również mieć nawyk sprawdzania tych sensacji, które do nas docierają.

Zorganizowany przez PAP Konkurs #FakeHunter Challenge/Szczepienia trwał przez trzy dni minionego weekendu (12-14 marca) i składał się z dwóch etapów. W pierwszej części rywalizacji uczestnicy wyszukiwali potencjalne fake newsy z zakresu m.in. bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek czy powikłań poszczepiennych.

Raport  debaty

Drugi etap stanowiło przygotowanie raportu weryfikującego, z podaniem wiarygodnych źródeł. O zwycięstwie decydowała liczba punktów przyznana przez jury w poszczególnych kategoriach.

Konkursowi towarzyszyły debaty eksperckie oraz rozmowy z przedstawicielami służby zdrowia i aktorami biorącymi udział w promowaniu programu szczepień w Polsce.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum