Wydatki na zdrowie to trzecia pozycja w naszych podatkach

Autor: PAP,PWX/RynekZdrowia • • 30 kwietnia 2016 11:28

Najwięcej płacimy na emerytury i renty. Prawie jedną trzecią. Dalej są służba zdrowia i edukacja. Wszystkie wydatki państwa to ok. 749 mld złotych.

Po rentach i emeryturach kolejna największa kategoria wydatków publicznych to służba zdrowia. Fot. PTWP

- Wielu podatników, wypełniając PIT, dochodzi do wniosku, że płaci strasznie dużo. I zaczyna się zastanawiać, na co idą ich pieniądze. Postanowiliśmy to pokazać - powiedział Gazecie Wyborczej Aleksander Łaszek, ekonomista i ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju.

W piątek, na cztery dni przed końcem rozliczeń z fiskusem z podatku od dochodów osobistych z 2015 rok, FOR rozdawał pod wybranymi urzędami skarbowymi w kilku miastach "Rachunki od państwa Rzeczpospolita Polska za wydatki w roku 2015".

Według wstępnych szacunków w 2015 roku wydatki państwa wyniosły 749 mld zł, co bardziej obrazowo można przedstawić jako 20 103 zł na każdego mieszkańca Polski. Na co były przeznaczone te pieniądze w zeszłym roku, pokazuje piąta edycja rachunku od państwa przygotowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju - piszą autorzy raportu omawianego na stronie internetowej Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Wbrew częstym opiniom, największe wydatki państwa nie były związane z administracją, a z emeryturami i rentami. W 2015 roku państwo - licząc na głowę mieszkańca Polski - wydało na nie 6 153 zł, co stanowi prawie jedną trzecią całych wydatków publicznych.

Największą część tej kwoty stanowią emerytury wypłacane przez ZUS (2853 zł) i KRUS (331 zł) oraz renty z obu instytucji (1016 zł); do tego należy jeszcze doliczyć również różnego rodzaju dodatki i zasiłki na kwotę 612 zł. Renty i emerytury pobierają także objęci oddzielnym systemem policjanci, żołnierze, sędziowie i prokuratorzy (374 zł). Powyższe wartości są wartościami netto i odpowiadają pieniądzom, które trafiają do rąk emerytów i rencistów. Faktyczne wydatki na renty i emerytury są wyższe, jednak 967 zł wraca niemal od razu do finansów publicznych w postaci składek NFZ i podatku PIT płaconego przez emerytów i rencistów.

Po rentach i emeryturach trzy największe kategorie wydatków publicznych to służba zdrowia (2 327 zł), edukacja (2 302 zł), transport i infrastruktura (1417 zł).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum