Wybory: można głosować w szpitalu lub domu pomocy społecznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2015 12:05

W wyborach parlamentarnych 25 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek (21 września) mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych obwodów głosowania.

Wybory: można głosować w szpitalu lub domu pomocy społecznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach - informuje na swoich stronach Państwowa Komisja Wyborcza.

Problem z zagłosowaniem będzie mieć osoba, która na przykład trafi do szpitala w dniu wyborów. Komisja wyborcza do spisu wyborców dopisuje osoby, które do jednostki przybyły najpóźniej dzień przed wyborami. W dniu wyborów komisja nie ma możliwości sprawdzenia, czy dana osoba nie oddała już głosu.

W takiej sytuacji zagłosować można jedynie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Jednak zaświadczenie można uzyskać w urzędzie gminy, gdzie jest się ujętym w spisie wyborców najpóźniej w piątek 23 października.

Tzw. obwód odrębny w placówce musi być powołany, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców; nie ma znaczenia status jednostki, czy np. dom pomocy społecznej jest publiczny czy prywatny.

Obwody odrębne tworzy rada gminy w drodze uchwały na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze