Wybory do PE: SLD wyda ulotkę w alfabecie Braille

Autor: tvp.info/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2009 13:10

Sztab wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej chce dotrzeć do osób niepełnosprawnych: niewidomych i niesłyszących. W tym celu wydrukuje ulotkę dla niewidomych w alfabecie Braille

Kilkustronicowa ulotka w alfabecie Braille’a ma być wydrukowana w nakładzie około 10 tysięcy egzemplarzy, które zostaną rozdysponowane przez struktury partyjne i placówki pomagających niepełnosprawnym. Ulotka ma przedstawiać program wyborczy SLD i przybliżać niewidomym sylwetki najważniejszych kandydatów.

- Osoby niewidome są w pewien sposób wykluczone z demokracji. Mają problem z zapoznaniem się z programami wyborczymi, a żeby dodać głos, muszą korzystać z pomocy pełnomocnika - wyjaśnia tvp.info rzecznik SLD Tomasz Kalita. - Osobom niewidomym i innym niepełnosprawnym chcemy pomóc w korzystaniu ze swoich praw obywatelskich - dodaje.

SLD chce też dotrzeć ze swoją ofertą do osób niesłyszących. Klipy wyborcze SLD emitowane na terenie Warszawy i Mazowsza zostaną najprawdopodobniej przetłumaczone na język migowy.

- Mamy już w tym pewne doświadczenia. Podczas inauguracji eurokampanii SLD, która miała miejsce w połowie kwietnia w Poznaniu, tłumaczenia na język migowy można było zobaczyć na specjalnych telebimach - mówi Kalita. Dodaje, że podczas kolejnych kampanii wyborczych na język migowy będą już przekładane spoty SLD w cały kraju.

Z drukowania ulotek w alfabecie Braille’a od lat słynie wiceszefowa partii Katarzyna Piekarska. W celu pomocy osobom niepełnosprawnym SLD złożył też w obecnej kadencji Sejmu projekt kodeksu wyborczego, w którym znalazł się przepis przewidujący możliwość drukowania kart wyborczych w alfabecie dla niewidomych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum