Wybory bez barier dla niepełnosprawnych - ruszyła kampania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2015 14:44

Ruszyła kampania "Wybory bez barier"; ma zachęcić osoby z niepełnosprawnością do udziału w wyborach parlamentarnych, a samorządy do ułatwienia im tego. To taki element normalności, że osoby niepełnosprawne, tak jak inni, uczestniczą w wyborach - mówi poruszający się na wózku Łukasz Bednarski.

Wybory bez barier dla niepełnosprawnych - ruszyła kampania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aby prawa osób z niepełnosprawnością były respektowane trzeba głosować i dać się wybrać - przekonywał w środę na konferencji inaugurującej kampanię Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda.

Znowelizowany w 2011 r. Kodeks wyborczy wprowadził wiele udogodnień dla wyborców z niepełnosprawnością, m.in. możliwość głosowania przez pełnomocnika lub za pomocą nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a. Prawo nakłada na gminy obowiązek dostosowania co najmniej 1/3 lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością (w 2017 r. ma to być 50 proc.).

Mimo to, jak twierdzi Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, duża liczba osób z niepełnosprawnością nie korzysta z możliwości oddania głosu.
Kampania "Wybory bez barier" ma ich do tego zachęcać; dzięki telewizyjnym i radiowym spotom, animacjom, ma im wyjaśniać, że głosowanie nie jest niemożliwe czy trudne.

Jak mówiła prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Teresa Hernik, jest to jeden z elementów działań prowadzonych od lat. - Działania te - dodała - mają na celu zmianę świadomości w postrzeganiu osób niepełnosprawnych jako tych, którzy mają prawo - jak każdy z nas - do korzystania ze swoich praw i obowiązków.

Hernik zaznaczyła, że prawo, które zapewnia im możliwość głosowania i przewiduje różne udogodnienia, musi być wzmocnione społecznym sposobem postrzegania osoby niepełnosprawnej, która ma prawo wyborcze.

- Dlatego - wyjaśniła - kampania jest skierowana nie tylko do osób niepełnosprawnych, ale również do samorządów i do całego środowiska, by dobrze przygotować lokale wyborcze, oraz do rodzin, żeby zadbały o to, by ich niepełnosprawni bliscy mogli zagłosować.

Duda zauważył, że wyzwań jest jeszcze bardzo dużo, ale przez takie działania jak kampania "Wybory bez barier" buduje się nową rzeczywistość.

- Aby mieć respektowane, realizowane prawa, warto, po pierwsze, skorzystać ze swojego prawa wyborczego, a po drugie - dać się wybrać. Bardzo mi zależy na tym, aby osoby z niepełnosprawnością reprezentowały swoje środowisko, żeby były we wszystkich szczeblach samorządu, żeby były w parlamencie - zapewnił.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski przypominał, jak wiele się zmieniło w Polsce od 8 lat. Jako przykład podał budynek ministerstwa pracy, gdzie miał niegdyś problemy z poruszaniem się, a który obecnie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

- Ten przykład idzie dalej. Jesteśmy świadkami zmian, w których widzimy ogromne zaangażowanie osób z niepełnosprawnością, chociażby w tych wyborach. Integracja diagnozowała różne komitety wyborcze i okazuje się, że na listach wyborczych jest bardzo dużo osób z różnego rodzajami niepełnosprawnościami - powiedział Pawłowski.

Dodał, że po zmianach w Kodeksie wyborczym nie wypada powiedzieć, że się nie pójdzie na wybory, bo nie można skorzystać z lokalu wyborczego. Jak wskazał, jest możliwość pomocy pełnomocnika, kiedyś może będzie głosowanie przez internet.

- Ale kluczowe jest, by zastanowić się, co zrobić, by z tych udogodnień skorzystały osoby z niepełnosprawnością - powiedział Pawłowski.

Twarzą kampanii jest m.in. poruszający się na wózku Łukasz Bednarski, który mówił dziennikarzom, że zawsze stara się uczestniczyć w wyborach, mimo że napotyka na bariery architektoniczne.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum