Wybory Miss Polski na Wózku. Czy zmienią stereotyp?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2016 14:30

Wybory Miss Polski na Wózku pomagają zmieniać panujące w społeczeństwie stereotypy o niepełnosprawnych kobietach, a im samym dodają pewności siebie - mówili w piątek (22 kwietnia) organizatorzy przedsięwzięcia. Zgłoszenia do tegorocznej edycji trwają do 1 maja.

Wybory Miss Polski na Wózku. Fot. Shutterstock

Wybory Miss Polski na Wózku, których współorganizatorem jest miasto stołeczne Warszawa, odbędą się w tym roku po raz czwarty. Na październik 2017 r. - jak przekazano na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu - planowana jest w stolicy światowa edycja konkursu.

Katarzyna Wojtaszek z organizującej konkurs Fundacji Jedyna Taka podkreśliła, że konkurs ma zmieniać wizerunek osób z niepełnosprawnością. - Osoby z niepełnosprawnością nie chcą być szufladkowane jako te, które nie spełniają się w pewnych rolach społecznych. Wózek w żaden sposób nie odbiera kobiecości - mówiła Wojtaszek.

Jak dodała, konkurs powstał z potrzeby serca; dla wielu młodych kobiet poruszających się na wózku jest okazją by przełamać swoje lęki, odkryć mocne strony, zyskać pewność siebie, otworzyć się na świat.

Pełnomocnik prezydent Warszawy ds. równego traktowania Karolina Malczyk mówiła na konferencji prasowej, że w systemie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami stolica wydaje blisko 300 mln zł na "twarde działania" - m.in. szkoły, warsztaty czy wydarzenia sportowe. Ważna jest, jak mówiła, sfera zmiany świadomości dotyczącej osób z niepełnosprawnościami i ich potrzeb.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wskazała, że każdy człowiek ma pewne ograniczenia - widoczne lub nie; a ważne jest to, jak sobie z nimi radzimy. - Czasami osoby, które mają widoczne ograniczenia uczą innych pokonywać te niewidoczne. Są ludzie w pełni sprawni, kompletnie nieszczęśliwi i niepełnosprawni, którzy starają się w życiu znaleźć piękno, siłę i dobroć - podkreśliła.

Osoby zainteresowane udziałem w konkursie Miss Polski na Wózku mogą zgłaszać się do pierwszego maja. Aby wziąć w nim udział, należy przesłać zgłoszenie na adres mailowy rekrutacja@jedyna-taka.pl, albo adres Fundacji Jedyna Taka: 87-720 Ciechocinek ul. Słowackiego 15/2. Głosowanie na najpiękniejsze Polki na wózkach odbędzie się od 7 do 31 maja. Spośród kandydatek wybranych zostaje 12 finalistek, które spotkają się latem na finałowej gali.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum