Wyborcze udogodnienia dla niepełnosprawnych i niewidomych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 września 2011 17:43

Po raz pierwszy w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu osoby niepełnosprawne będą mogły zagłosować korespondencyjnie; pakiet wyborczy zostanie dostarczony do rąk własnych wyborcy; osoby niewidome będą mogły skorzystać z nakładki na karty do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.

Wyborcze udogodnienia dla niepełnosprawnych i niewidomych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Z możliwości głosowania korespondencyjnego może skorzystać wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoba, która chce w ten sposób zagłosować, musi do poniedziałku 19 września poinformować o tym właściwy urząd miasta lub gminy.

Co ważne - nie musi tego robić osobiście. Może zawiadomić urząd telefonicznie, pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną. Wtedy pakiet wyborczy i karta zostaną mu przesłane bezpośrednio. Druki wniosków, na których będzie można zgłaszać zamiar głosowanie korespondencyjnego dostępne będą w urzędach miasta lub gmin oraz na stronach internetowych urzędów.

Wyborca otrzyma do rąk własnych, nie później niż 7 dni przed dniem wyborów - za pośrednictwem Poczty Polskiej lub bezpośrednio od urzędnika - tzw. pakiet wyborczy. Znajdzie się tam m.in.: koperta zwrotna, koperta na karty wyborcze, same karty oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcja głosowania korespondencyjnego. Wyborca może zaznaczyć, iż chce zagłosować przy pomocy nakładki w alfabecie Braille'a, wtedy ona również znajdzie się w przesyłce.

Co ważne - wyborca niepełnosprawny nie musi iść ze swoją przesyłką na pocztę - na jego wniosek bezpłatnie odbierze ją listonosz, nie później jednak niż ostatniego dnia roboczego przed dniem wyborów. Aby listonosz odebrał przesyłkę, wyborca musi wcześniej zawiadomić najbliższy urząd pocztowy o chęci oddania głosu drogą korespondencyjną.

Po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych przygotowano także nakładki brajlowskie dla osób niewidomych lub niedowidzących, za pomocą których będzie można oddać głos w lokalu wyborczym. By móc skorzystać z takiej nakładki trzeba pamiętać, by do poniedziałku 26 września złożyć wniosek do urzędu gminy, a nakładka zostanie dostarczona do lokalu.

 W tegorocznych wyborach, wyborcy niepełnosprawni - a także ci, którzy skończyli 75 lat - mogą zagłosować przez pełnomocnika (wtedy nie mogą już jednak głosować listownie). Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie. Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby (chyba, że drugą będzie osoba najbliższa).

Z instytucji pełnomocnika - jak również z nakładek w języku Braille'a mogą skorzystać jedynie osoby głosujące w kraju; nie będzie to możliwe w głosowaniu przeprowadzanym za granicą.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum