Wszystkiego najlepszego pielęgniarkom i położnym!

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2009 12:55

12 maja obchodzono Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, a także Krajowy Dzień Położnych.

Święto to zostało ustanowione w roku 1973 na Kongresie Międzynarodowej Rady Pielęgniarek w Meksyku i upamiętnia dzień urodzin prekursorki nowoczesnego  pielęgniarstwa Florence Nightingale. Była założycielką pierwszej, świeckiej szkoły pielęgniarskiej.

Florence Nightingale szerzyła koncepcję pielęgniarstwa skoncentrowanego na potrzebach człowieka oraz uwzględniającego ogromne znaczenie profilaktyki.

Według danych statystycznych w Polsce zarejestrowanych jest obecnie około 300 tysięcy pielęgniarek i położnych. Czynnych zawodowo jest 220 tysięcy

– Jesteśmy w tej chwili na szarym końcu Unii Europejskiej i sięgamy krajów Trzeciego Świata: 4,6 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, to jest tragedia. Dla porównania w Czechach czy Słowacji jest od 9 do 11 pielęgniarek na 1000 mieszkańców – powiedziała dziennikarzowi RMF Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Z okazji obchodzonego dzisiaj święta organizowane są w różne uroczystości w wielu miejscach w całej Polsce, jednak mają one, obok odświętnego charakteru także i posmak goryczy. Coraz więcej bowiem pielęgniarek wyjeżdża za granice w poszukiwaniu lepszej płacy. Jeżeli migracja zarobkowa sióstr się nie skończy, to za 10 lat nie będzie miał kto obchodzić tego święta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum