Wrocławianie chcą pomóc w odbudowie szpitala w Aleppo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2017 16:17

We Wrocławiu ruszyła w czwartek (2 marca) ekumeniczna akcja "Dar dla Aleppo". Będą festyny, aukcje i zbiórka pieniędzy. Środki zostaną przeznaczone ma pomoc w odbudowie i wyposażenie w sprzęt medyczny szpitala St. Louis w Aleppo.

Wrocławianie chcą pomóc w odbudowie szpitala w Aleppo
Wrocławianie chcą pomóc w odbudowie szpitala w Aleppo, nazdjęciu szpital w Syrii. Fot. Freedom House/Flickr (CC BY 2.0)

Deklarację o przystąpieniu do wspólnej akcji podpisali w czwartek metropolita wrocławski abp. Józef Kupny, biskup świdnicki Ignacy Dec, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup diecezji wrocławsko-szczecińskiej Kościoła prawosławnego abp. Jeremiasz, biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Grekokatolickiego Włodzimierz Juszczak i biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel.

Inicjator akcji metropolita wrocławski abp Józef Kupny powiedział dziennikarzom, że niezwykle istotny jest ekumeniczny wymiar działań, który łączy ludzi różnych wyznań. - Ta akcja pokazuje, że w tych sprawach bardzo ważnych, my Polacy potrafimy działać razem, że warto mieć serce, być wrażliwym i solidarnym z tymi, którzy potrzebują pomocy - mówił.

Deklarację podpisali również: wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, dolnośląscy samorządowcy, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń przedsiębiorców, stowarzyszeń prawniczych, ludzie nauki i kultury.

- Dolny Śląsk daje całej Polsce przykład jak można mądrze i dobrze pomagać. Wiemy, że temat uchodźców jest upolityczniony i wielu zbija na tym kapitał polityczny, co jest wielką nieuczciwością wobec tych cierpiących ludzi. Państwo pokazujecie, że Polacy mają wielkie serca, czasami ich hojność jest większa niż zasobność kieszeni. Przy dobrej woli możemy wszystko uczynić rozsądnie i nieść pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna - mówił przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło.

Akcja potrwa do końca czerwca. Na miejscu, w Aleppo, będzie ją koordynować Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Pieniądze można też przekazywać poprzez stronę internetową www.dardlaaleppo.pl oraz przez wysyłanie SMS o treści RATUJE na nr 72405.

Jak podano, na remont i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny szpitala w Aleppo potrzeba ponad 317 tys. euro. Potrzebne są m.in. aparaty rentgenowskie, respiratory, urządzenia do endoskopii, gastroskopii, kolonoskopii i echokardiografii. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum