Wrocław: zbliża się fala kulminacyjna, szpitale gotowe na ewakuację

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2010 09:59

Dwa szpitale we Wrocławiu przygotowane są do ewakuacji, gdyby woda przerwała wały przeciwpowodziowe.

Takie sytuacje zdarzają się nawet w krajach rozwiniętych. Na zdj. zalane ulice podczas powodzi w stanie Iowa w USA.

Mieszkańcom zagrożonych osiedli proponuje się ewakuację. Do ewakuacji przygotowane są również dwa wrocławskie szpitale: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego i Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marcinaka.

Wrocławski sztab kryzysowy informuje, że przygotowano do rozstawienia przenośne zapory przeciwpowodziowe w celu zabezpieczenia części Kozanowa oraz gumowe zapory wypełnione wodą do zabezpieczenia wyspy Na Piasku, jednego z najstarszych rejonów miasta w centrum Wrocławia.

Według najnowszych danych IMGW przez Wrocław w sobotę (22 maja) ok. godz. 4.00 zacznie przepływać kulminacyjna fala powodziowa o wysokości 680 cm. Sztab przewiduje, że fala powinna przejść przez miasto utrzymując się pomiędzy wałami.

Dolny Śląsk czeka na falę kulminacyjną, która na granicach województwa będzie w piątek ok. godz. 15.00-17.00. Zdecydowano o uruchomieniu trzeciego polderu – Oławka, który od piątku od godz. 8.00 jest napełniany wodą.

Jako pierwszy, bo jeszcze w środę, został uruchomiony polder Lipki-Oława, który jest napełniany wodą. Polder ten jest już niemal pełny. W czwartek rozpoczęto napełnianie wodą drugiego przed Wrocławiem polderu – Blizanowice-Trestno. W związku z przejściem fali kulminacyjnej przez Wrocław, z piątku na sobotę, zostanie zalana ul. Opatowicka z jednej strony. Natomiast po zalaniu polderu Blizanowice-Trestno od reszty miasta zostaną odcięte peryferyjne osiedla: Nowy Dom, Opatowice, Blizanowice, Trestno i Mokry Dwór.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum