Wrocław: wraca blask XIX-wiecznej "dzielnicy klinik"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 września 2012 10:37

Pięć budynków wchodzących w skład sławnej "dzielnicy klinik" (między ul. Chałubińskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Karola Marcinkowskiego a Wybrzeżem Ludwika Pasteura) doczekało się renowacji - neogotyckie elewacje błyszczą polewą cegieł, dachy pozbyły się łat a okna wymieniono na drewniane.

To nie są zwykłe stare szpitale, ale unikatowy kompleks klinik uniwersyteckich, starannie zaprojektowany z ponad stuletnią metryką. W jego skład wchodzą m.in. Klinika Ginekologiczno-Położnicza, najstarszy budynek w "dzielnicy klinik", wybudowany w latach 1887-1890, który miał ogromną salę operacyjną z amfiteatrem dla 120 osób, Klinika Chorób Dziecięcych (dziś ul. Marii Skłodowskiej-Curie 50-52), gdzie już sto lat temu wybudowano dodatkowy, supernowoczesny pawilon dla dzieci chorych na gruźlicę czy też Klinika Chirurgii (dziś przy ul. Skłodowskiej-Curie 66).

Podobne zespoły klinik wybudowano wcześniej w Heidelbergu, Bonn i Halle, ale zostały wyburzone lub znacznie przebudowane. Wrocławska "dzielnica klinik" jako jedyna przetrwała w niezmienionym stanie i jest dzisiaj pomnikiem postępu medycyny. Przyjeżdżają ją podziwiać lekarze, historycy medycyny i architektury z całej Europy.

Mieszkańcy mają nadzieję, że to dopiero początek wielkiej rewitalizacji matecznika gwiazd medycyny i okazja, żeby zaczęli wprowadzać go na szlaki turystyczne stolicy Dolnego Śląska. 

Więcej: www.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum