Wrocław: program opieki wytchnieniowej z finansowaniem na rok 2020

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2020 13:29

Ruszyła rekrutacja na rok 2020 do wrocławskiego mieszkania opieki wytchnieniowej Fundacji "Potrafię Pomóc".

Mieszkanie z pokojami wytchnień przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, którymi przez tydzień lub dwa tygodnie, bezpłatnie opiekuje się tu zespół specjalistów Fot. Archiwum

W tym roku z bezpłatnego wsparcia oferowanego przez 43 tygodnie, do 13 grudnia 2020 r., skorzysta szersza grupa mieszkańców Wrocławia, ponieważ zmianie uległy kryteria przyjęć.

Mieszkanie z pokojami wytchnień przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, którymi przez tydzień lub dwa tygodnie, bezpłatnie opiekuje się tu zespół specjalistów. W tym czasie stały opiekun - rodzic czy krewny - może zająć się swoimi sprawami albo po prostu odpocząć.

Wyremontowane i wyposażone przez Fundację "Potrafię Pomóc" mieszkanie z pokojami wytchnień mieści się we Wrocławiu, przy ulicy Horbaczewskiego 24. Pierwsi goście trafili tu w sierpniu 2019 r. Program skierowany był do wrocławian sprawujących opiekę nad osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub nad osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, która - z powodu znacznie ograniczonej możliwości samodzielnej egzystencji - wymaga stałej lub długotrwałej opieki i pomocy.

W 2019 r.w ramach finansowanego przez Gminę Wrocław pilotażowego programu "Opieka wytchnieniowa w Gminie Wrocław", Fundacja "Potrafię Pomóc" w Mieszkaniu Opieki Wytchnieniowej przyjęła dwanaście osób na dwutygodniowe pobyty i osiem – na pobyty jednotygodniowe.

Pod koniec grudnia 2019 Fundacja złożyła ofertę na kontynuowanie opieki. Konkurs właśnie został rozstrzygnięty. Gmina Wrocław zdecydowała o przyznaniu finansowania, zatem także w roku 2020 Fundacja będzie mogła zaoferować opiekunom wsparcie.

Miasto przychyliło się też do wniosku o rozszerzenie grupy osób korzystających z pomocy. W szczególnych przypadkach kadra Mieszkania Opieki Wytchnieniowej będzie mogła zająć się również osobami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, jednak - ze względu na stan zdrowia - potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, bo bez niego nie są w stanie wykonać co najmniej jednej z podstawowych czynności. Podstawą przyjęcia będzie dokument poświadczający stan zdrowia oraz wywiad przeprowadzony przez przedstawiciela Fundacji.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum